Prodej rumů v ČR a ve světě

Prodej rumů v ČR a ve světě

Marketingový souboj se odehrává zejména na poli koncových odběratelů Prodej rumů v české republice se hlavně odehrává v místech obchodů, supermarketů a barů.

Prodej v barech

Jen ve velmi málo barech, či podobných podnicích se setkáte s oběma produkty zároveň. Pokud se však najde výjimka, je většinou nabídnut jen jeden z těchto produktů. Děje se tak z hlediska hromadných slevových výhod a tzv. „houseproduktů“. Odběratel pak nemá důvod rozšiřovat svoje portfolio o podobné produkty a snaží se prodat co nejvíce houseproduktu za účelem ekonomického prospěchu. Boj o zákazníka je pak prezentován řadou reklamních akcí v podobě barmanských soutěží, ochutnávek a také množstvím reklamních předmětů, kterými nejčastěji jsou trička, čepice, klíčenky a samozřejmě barmanské náčiní. Například společnost Havana Club pořádá každoročně soutěž nejlepších barů v České republice pod názvem Havana Club Tour de Bar a také soutěž nejlepších barmanů Havana Club Grand Prix, které se těší velkého zájmu jak veřejnosti, tak profesionálních barmanů.

Prodej v obchodech

Pokud opomeneme prodej rumů v barech, zákazník má samozřejmě možnost je zakoupit konvenční cestou, v různých obchodech a supermarketech.

Důležité je také podotknout, že již jistou dobu v celonárodním měřítku zaznamenáváme reklamní kampaně a jiné formy reklamy prodejců rumů pro podporu prodeje jejich produktů.

O samotných číslech objemů prodejů a nevýznamnějších producentů níže v článcích.

Celosvětový prodej rumů

Celosvětově nejprodávanějším bílým rumem je Bacardi Superior s počtem 13 608 000 devíti litrových kartonů. Havana Club se s počtem 661 000 devíti litrových kartonů řadí na desáté místo v celosvětovém žebříčku prodeje rumů. Havana Club nejvíce ztrácí kvůli tomu, že nesmí být dovážena na americký trh, ale i přes tento fakt patří Havana Club k velice úspěšným společnostem.

K zajímavým poznatkům jsem také došel při své barmanské praxi na řeckém ostrově Rhodos. Do kontaktu jsem zde přišel s velkým množstvím spotřebitelů. Například naprostá většina italských turistů preferovalo rum Havana Club Aňejo Blanco, který utváří míchané drinky poněkud více aromatickými. Naopak naprostá většina německých turistů žádala rum Bacardi Superior.

Prodej rumů v ČR

Na českém trhu co se týká množství prodeje, figurují dvě značky produkující rum, kterými jsou Havana Club a Bacardi. Hlavním zástupcem Bacardi na českém trhu je společnost Brown-Forman. V případě Havana Club je to společnost Jan Becher – Karlovarská Becherovka, která je členem skupiny Pernod Ricard.

Číst dál...