Zajímavé střípky o rumech

Zajímavé střípky o rumech

Rum je spjat s celosvětovou historií více, než si jistě myslíte. Tyto zajímavé informace jsme pro Vás strukturovali do 2 níže témat.

Rum obecně

První zmínky o rumu, pokud jde o jeho přímou výrobu z cukrové třetiny, pocházejí z Indie a Číny. Původci a výrobci rumu industriální cestou byli obyvatelé Karibiku – ti zjistili, že rum se dá vyrábět také z melasy, což je odpadní produkt při výrobě cukru.

Rum se vždy vyrábí z cukrové třtiny (Tuzemský rum jím tedy není).

Údaje o nejdražším rumu na světě neobsahují jméno rumu, ale jméno svých tvůrců – Wray and Nephew. Byl zátkován v roce 1940 směsí starších rumů, jejichž vnik se datoval do roku 1915. V současné době se cena jedné lahve Wray and Nephew pohybuje okolo 40 000 amerických dolarů a dochovaly se 4 poslední.

80% rumu dováženého do USA má své kořeny v Puerto Ricu (Portoriko).

Víte, že 19. Července je Mezinárodní den Daiquiri?

Rum za kolonizace

Rum se za válek užíval jako tišící prostředek pro raněné vojáky, kteří ho konzumovali. Britské námořnictvo umožňovalo podávat roztok vína a rumu svým námořníkům, aby byli pozorní při sledování případného nebezpečí u břehů Velké Británie. Také se dochovaly záznamy podávání 2 uncí rumu smíchaného s limetkovým džusem jako prevenci proti kurdějím (nedostatek vitamínu C). Tento zvyk a tradice fungovala 300 let od roku 1650.

Slavný admirál Neslon, padnuvivší v bitvě o Trafalgaru, byl uložen do sudu z rumu předtím, než byl finálně pohřben. Přání být po smrti naložen do rumové kádě měl sám admirál. Milovníci rumu se přou o tom, zda-li ona kádě byla plná či poloprázdná a v jaké značce rumu bylo jeho tělo vlastně vloženo.

Souvislost pirátů a rumů, jakožto velkých oblíbenců tohoto destilátu, není náhodná. Vznikla v době rozmachu obchodu námořní cestou – piráti, kteří loupili všechno možné, přirostly k tomuto produktu více, než ke kterémukoliv jinému.

Znáte otrocký „rumový“ trojúhelník mezi New England X Afrika X Jižní Amerika?

  1. Evropané svážejí melasu do New England, a to z Karibiku a Jižní Ameriky. Melasa, zpracovaná cukrová třtina, je základem pro výrobu rumu.
  2. Vyrobený rum jedou Evropané směnit za otroky do Afriky a zbylý rum prodají.
  3. Získaní otroci jsou odvezeni na třtinové plantáže do Karibiku a Jižní Ameriky, kde se jejím sklízením podílejí na výrobě rumu.

V 17.století měl rum takovou cenu a povědomí, že vedle zlata sloužil také jako platidlo.