Expedice "Zacapa" - 1. díl

Přečtěte si exkluzivní článek od našeho rumového ambasadora! Pokud vás někdy zajímalo, jak to vypadá v destilérce, jak se pro Zacapu pěstuje cukrová třtina a jak se Zacapa vyrábí, nabízíme vám toto unikátní povídání doplněné fotografiemi. Rozhodně stojí za přečtení.

 

27. 8. 2014, Jan KončelV lednu 2007 se mi naskytla jedinečná možnost zúčastnit se expedice do Mexika a Guatemaly. Součástí této expedice měla být i exkurze destilérky přímo v Guatemale, která je producentem světoznámých rumů Zacapa a to v době výročí 30ti let výroby tohoto ušlechtilého rumu.

Vzhledem k tomu, že o návštěvě těchto míst jsem snil již jako malý kluk a navíc jsem právě v této době začínal objevovat „tajemství“ rumu, byla účast v mém případě téměř povinná. A mohu říci, že jsem nikdy nelitoval.

Proč Zacapa?

S odstupem času mohu říci, že tato expedice silně ovlivnila můj život a s největší pravděpodobností také proto, že se jednalo o jeden z největších zážitků, který člověk může zažít. Za prvé z hlediska cestování, které se poté stalo mým velkým koníčkem a za druhé samozřejmě rumem, o kterém je i tento článek.

Nejslavnějším guatemalským rumem je jistojistě Zacapa Centenario a také aby ne, když například nejznámější z produktové řady Zacapa Centenario 23 Aňos se stal od roku 1998 pětkrát po sobě nejlepším rumem světa v soutěži „International Rum Festival“ v kategorii „Super Premium“. Navíc u hodnotícího institutu BTI se stal nejlepším v kategorii „Best Spirit“ v letech 2001 a 2002.

Pěstování cukrové třtiny a výroba

V Guatemale panují ideální podmínky pro pěstování cukrové třtiny špičkové kvality. Tento fakt je také spojený s velkým množstvím aktivních sopek, které pomáhají vytvářet bohatou a výživnou půdu.

Proces výroby Zacapy má několik charakteristických znaků. Místo tradiční melasy se používá čistá šťáva z cukrové třtiny, která je zbavena vody. To je docíleno prvním lisováním při výrobě cukru. Tento výsledný produkt se označuje jako „třtinový panenský med“. Výrobce používá vlastní kmeny kvasinek, které jsou získávány z ananasových plantáží nedaleko lihovaru. Kvašení je velmi pomalé a trvá až po dobu pěti dnů.

Destilace probíhá kontinuální destilací za použití destilační kolony. Pro výrobu jsou pečlivě vybírány sudy, ve kterých před tím zrály např. bourbon, sherry Pedro Ximenez, portské nebo koňak. Dalším specifikem těchto rumů je, že sudy pro zrání jsou uloženy ve výšce 2300 metrů nad mořem a to nad hladinou mraků. To způsobuje pomalejší a také účinnější zrání.

Tím se také o dost snižuje tzv. „podíl andělům, tedy množství, které se během roku vypaří ze sudu vlivem klimatických podmínek.

Solera systém a palmové listy

Všechny rumy Zacapa navíc zrají metodou Solera. Jedná se tedy o promyšlené míchání rumů různého stáří. Láhve jsou opatřeny ručně pletenými pruhy z palmového listí, které vyrábějí ty nejnižší vrstvy a tato práce je většinou jediným zdrojem obživy, jelikož v Guatemale panuje vysoká nezaměstnanost.

... pokračování příště! :-)

Kam dál?