Daiquiri – koktejl

Jeho chuť by měla být ostrá a jasná – stejně jako jsou ostré a jasné paprsky, které dopadají na pláž nedaleko kubánského města Daiquiri. Právě tady, v srdci Karibiku, koktejl daiquiri vznikl a právě odtud se rozšířil do zbytku světa. A zamilovali si ho nejen obyčejní lidé, ale i slavné osobnosti.

Historie

Říká se, že předobrazem daiquiri byl rumový nápoj, který popíjeli na zahřátí britští námořnicí na svých lodích už v 18. století. To „pravé“ daiquiri ale vzniklo až v roce 1896. Poprvé ho prý umíchal Jennings Cox, důlní inženýr, který na Kubě pracoval.

Nápoj pak nabídl svým přátelům během společných setkání. Byl mezi nimi i americký kongresman William A. Chanler a ten se postaral o to, aby se o výborném koktejlu dozvěděli i v podnicích ve Washingtonu. Cestička k celosvětovému věhlasu tak byla umetena….

Postup jak namíchat

Původně se daiquiri míchalo dlouhou lžící ve vysoké sklence, dnes je ale postup jeho výroby sofistikovanější. Říká se, že daiquiri klame – na první pohled vypadá jeho příprava jednoduše, ale prý právě namíchání daiquiri prověří kvalitu barmana.

1. Připravte si všechny ingredience: 4,5 cl bílého rumu, 2,5 limetkové šťávy a 1,5 cl cukrového sirupu. Na ozdobu pak plátek limetky.
2. Všechny ingredience smíchejte s ledem v šejkru a protřeste.
3. Nalijte do koktejlové sklenky na vysoké noze, dozdobte plátkem limetky a podávejte

Jaký rum do daiquiri

Do kubánského daiquiri patří bílý rum – jak se o tom zmiňujeme v receptu výš – nicméně my vám nabízíme rumy, o kterých se tvrdí, že jsou do daiquiri výborné, ale které ne vždy na první pohled jako bílé rumy vypadají.

  • Santa Teresa Claro – oficiálně bílý rum, který má ale lehce zlatou barvu. Pochází z Venezuely a prý je to ten nejlepší koktejl, který do daiquiri můžete použít. Už v jeho chuti jsou cítit citrusy.
  • Guantanamera Añejo Superior 5 Años – tmavý rum, který prý z obyčejného daiquiri dokáže udělat Hemingwayovu múzu. Jemná vůně s tóny dřeva a chuť, která je komplexní a příjemná.

Jde to i jinak!

Pravé daiquiri je jen jedno, ale vyzkoušet samozřejmě můžete i některé z jeho variant, které jsou inspirované třeba i literátem Ernestem Hemingwayem, který tento nápoj miloval.

  • Prapůvodní podoba daiquiri – do vysoké sklenky se nasypaly kostky ledu, na ně přišla lžička cukru a pak limetová šťáva a na závěr rum. Vše se pak promíchalo dlouhou lžičkou.
  • Papa Doble – daiquiri tak, jak ho miloval Hemingway. Základem jsou dva a půl panáku bílého rumu, šťáva ze dvou limet a poloviny grapefruitu a pár kapek likéru Maraschino. A vynechejte cukr!
  • Daiquiri Floridita – variace na slavný koktejl, která vnikla v baru El Floridita. Kromě rumu do tohoto koktejlu patří i likér Maraschino.
  • Mulata – je pak varianta Floridity, kde bílý rum nahradíte rumem tmavým.

 

Co jste o tomto koktejlu nevěděliDaiquiri kromě Ernesta Hemingwaye milovali i prezident Kennedy a herecká diva Marlene Dietrichová. V každém koktejlu je zhruba 40 % alkoholu a daiquiri obsahuje mimo to asi 113 kalorií. Tento koktejl také patří do takzvané velké koktejlové šestky (společně s koktejly Jack Rose, Manhattan, Martini, Old Fashioned a Sidecar).