Mojito - koktejl

Mojito je lék – vždyť ho pili už piráti na svých lodích jako prevenci proti kurdějím. Dnes je tenhle koktejl lékem na všechny špatné nálady a splíny. Kombinace limetové šťávy, máty, cukru a kvalitního rumu je symbolem pohody a letního klidu. A také pravděpodobně nejslavnějším koktejlem světa.

Historie

Mojito, respektive nápoj, který se dnešnímu mojitu podobal, popíjeli na svých lodích už piráti v 16. století. Nápoji, ve kterém mísili drsnou chuť prvních rumů s limetovou šťávou, říkali El Draque – na počest korzára Francise Drakea – a popíjeli ho i jako prevenci před úplavicí a kurdějemi.

O nápoji podobného složení pak hovořili i otroci pracující na místních plantážích. Prý ho popíjeli jako příjemné osvěžení během tvrdé práce. Mimo to se v průběhu 19. století mojito stalo i oblíbeným nápojem chudých Kubánců – trocha rumu a šťáva z limet totiž byly po ruce vždycky.

Do barových příruček se pak mojito dostalo až ve 30. letech 20. století a postupně začalo dobývat svět.

Postup jak namíchat

Variací na mojito jsou stovky a stovky. A každý barman má „ten svůj jediný a pravý“ postup. My vám nabízíme postup, který jako oficiální uvádí Mezinárodní barmanská unie:

  1. Na začátku si připravte všechny ingredience: 4 cl bílého rumu (ideálně kubánského), 3 cl čerstvé limetkové šťávy, 6 snítků máty (ideálně odrůdy yerbabuena), 2 čajové lžičky cukru, sodovku.
  2. Do sklenice dejte mátu, cukr a limetkovou šťávu a všechny ingredience lehce pomačkejte. Pak sklenici doplňte drceným ledem a sodovkou.
  3. Na závěr nalijte rum, sklenku dozdobte mátou a plátkem citronu . Podávejte s brčkem a míchátkem.

Jaký rum do Mojita?

Barmani obecně doporučují bílý rum, který pochází z Kuby, v naší nabídce ale najdete i jiné rumy - hnědé, i z jiných zemí, které se mojita hodí stejně dobře:

  • Ron Abuelo 7 let - tenhle sedmiletý panamský rum velmi výrazně voní po dřevě a sladkém sušeném ovoci. Chuť je nasládlá a odráží sedm let zrání v dubových sudech.
  • Botran Etiqueta Blanca - bílý rum z Guatemaly, který zraje tři roky v nadmořské výšce 2333 metrů nad mořem. Pochlubit se může intenzívní a výraznou vůní a stejně výraznou chutí.

Mojito jde namíchat i jinak!

Na koktejl mojito existují desítky variací, které z něj často udělají úplně jiné pití. Vyzkoušet se ale má všechno, nebo ne?

  • English mojito – v tomto koktejlu vyměňte rum za gin a sodovku za sprite. Výsledkem je nápoj, který s mojitem nemá mnoho společného, ale prý výborně chutná.
  • Dirty mojito – mojito je běžně průzračný koktejl, pokud ho ale namícháte z ochuceného tmavého rumu, vznikne jeho „dirty“ varianta.
  • Mexické mojito – vyměňte rum za tequilu – tak jednoduchá je příprava mojita na mexický způsob!
  • Novito – alias virgin mojito. Nápoj, který mohou popíjet i děti. Virgin mojito totiž neobsahuje žádný alkohol.

 

Co jste o tomto koktejlu nevěděliMojito obsahuje jen zhruba deset procent alkoholu, i proto je ideálním letním drinkem. Slovo „mojo“ znamená v jednom z afrických jazyků „kouzlo“. Ve španělštině pak slovo „Mojadito“ znamená „trochu mokrý“. Mojito bylo jedním z nejoblíbenějších nápojů Ernesta Hemingwaye, který popíjel v havanské hospůdce La Bodeguita del Medio.