Pyrat

Pyrat XO Reserve 0,7l

  • Výrobce:Pyrat
  • Země původu:Anguilla
Pyrat XO Reserve je patnáctiletý rum s opravdu výraznou ovocnou vůní a neméně výraznou a atraktivní chutí. Jako kdyby člověk popíjel nasládlý pomerančový nektar! Ochutnejte i vy rum, který je naprosto specifický a není možné si ho splést s jiným!
Delší popisek:

Žlutooranžová stuha v barvě pomerančů, která je uvázaná okolo hrdla lahve s rumem Pyrat XO Reserve, jako kdyby předurčovala, jak bude tento hnědý rum z ostrova Anguilla chutnat a vonět – sladce ovocně.

Pyrat XO Reserve – sladkost ovoce v chuti i vůni

A vůně rumu Pyrat XO Reserve je skutečně velmi sladká. Po přičichnutí má člověk pocit, že čichá ke skleničce s ovocným nápojem, tak moc jsou tóny citrusů, zejména pomeranče a mandarinky výrazné. Až vzadu za nimi jemně voní vanilka, třtinový cukr a pikantně sladká skořice.

Chuť tohoto rumu je od prvního dotyku na jazyku velmi výrazná, jsou cítit citrusy, hlavně pomeranč, který zpočátku nedává mnoho prostoru jiným chutím. Až po chvilce se jemně přidává skořice, pak vanilka a karamel. Dozvuk na jazyku je taktéž sladký s pomerančovým zakončením.

Těžko říct, kde se u tohoto hnědého rumu tato výrazná ovocná sladkost bere, vždyť jde o patnáctiletý stařený rum, který dlouhá léta zraje v sudech z americké a francouzské provenience. Nicméně ho dělá nezaměnitelným mezi všemi ostatními rumy.

Ručně vyráběná karafa s bůžkem Hoti

A stejně nezaměnitelná je vlastně i samotná karafa, ve které je rum Pyrat XO Reserve dodávaný. Ručně vyráběná lahev je více široká než vysoká, s dramatickou žlutooranžovou stužkou na hrdle a kovovým přívěskem, jež vyobrazuje patrona všech barmanů, bůžka Hoti.

Jako výrobce a země výroby byli u tohoto rumu dlouho uváděni Pyrat a malinký korálový ostrov Anguilla, jež je součástí Malých Antil, v nedávné době ale bylo lahvování přesunuto do Guyany, kde probíhá pod patronací společnosti Patron Spirits. Rumy pro mísení nápoje Pyrat XO Reserve jsou pečlivě vybírány a následně nakupovány v oblasti celého Karibiku, a zdá se, že kvalita tohoto specifického rumu přesunem do jiné destinace prozatím neutrpěla.

A to je dobře, protože pomerančová barva, vůně i chuť Pyrat XO Reserve by v rumovém světě opravdu chyběly.

Proč právě tento rum Pyrat XO Reserve je rum s nezaměnitelnou sladce ovocnou chutí, která je ideální pro ty, kteří s rumy začínají. Nenáročná, ale zároveň atraktivní chuť přímo vybízí k tomu, aby se člověk pokusil analyzovat všechny chutě a vůně – a obvykle se mu to povede.

Náš tip Míchat luxusní dlouhá léta zrající rumy je barbarství, nicméně ne v případě rumu Pyrat XO Reserve. Jeho výrazná ovocná chuť ho předurčuje kromě samostatného popíjení právě k míchání v koktejlech, které posune svou přítomností zase o stupínek výš.

Award: Gold Medal (Aged Rums 15+ Years Old) Pyrat Rum won Best Rum in the 2013 About.com Readers' Choice Awards. GOLD MEDAL WINNER - AMERICAN TASTING AWARDS