Cubaney

Cubaney Estupendo 15 Años Solera

  • Výrobce:Cubaney
  • Země původu:Dominikánská republika
Když se rum míchá s láskou, je to na jeho chuti znát. Důkazem je i hnědý rum Cubaney Estupendo 15 Años Solera. Směs rumů, které zrály v sudech až patnáct let, je výrazně cítit po dubovém dřevě. Chuť je potom harmonická. Ideální jako dárek. A třeba i pro sebe!
Delší popisek:

Pro někoho je patnáct let hranicí dospělosti, pro mistry rumu ze společnosti Oliver&Oliver časem, kdy je do poslední kapky doladěný a vyzrálý rum Cubaney Estupendo 15 Años Solera. Právě patnáct let je totiž těm nejstarším rumům, které v této směsi jsou.

Dřevitost v chuti i vůni

Rum Cubaney Estupendo 15 Años Solera je dokonale sladěný. Černozlatý štítek vysoké štíhlé lahve totiž perfektně ladí se zlatohnědým, jantarovým obsahem, který v ní je. Barvu dostal tenhle rum díky dubovému dřevu sudů, ve kterých dlouhé roky zrál. A dubové dřevo se ostatně neodráží jen v jeho barvě.

Výrazně je totiž cítit i ve vůni tohoto rumu, která je komplexní a nejvíce se v ní odráží právě aroma dubového dřeva. Aby také ne, pro staření rumů Cubaney jsou používané nejčastěji sudy o objemu 220 litrů, které nabízejí optimální poměr mezi plochou dřeva a množstvím rumu, který v nich je.

Dřevo je cítit i v samotné chuti rumu Cubaney Estupendo 15 Años Solera, která je komplexní, harmonická a měkká. A kromě trochu ostřejšího dřeva jsou v ní cítit čokoláda, vanilka, ale i špetka koření. Závěr je dlouhý.

Směs pečlivě vybraných rumů

Rum Estupendo vznikl pečlivým a citlivým mísením starších rumů s mladšími v solera systému zrání. Ten zajistil, že se v chuti rozvinuly všechny unikátní vlastnosti. Mimochodem, rum Cubaney Estupendo 15 Años Solera svým vzhledem mnohým připomíná kvalitní koňak, případně velmi starou brandy. Patnáctiletý rum Cubaney se nedoporučuje míchat. Prý je nejlepší čistý, bez jediné kostky ledu.

Jak už bylo řečeno, vznikl v Dominikánské republice, nicméně podle kubánských metod – a to pod taktovkou společnosti Oliver&Oliver. Dlouhou dobu byl její vlajkovou lodí a navázal na skvělou pověst, kterou měl (a stále má) na trh dříve uvedený osmnáctiletý rum Cubaney Selecto.

Vhodný i jako dárek

Pokud si ho pořídíte domů, získáte v něm nápoj, kterým můžete pohostit i člověka, který se v  rumech vyzná, a neurazíte ho. A díky elegantnímu balení – rum Cubaney Estupendo 15 Años Solera je dodávaný v pěkné kartonové krabici – a ještě pořád celkem příjemné ceně je tento rumový kousek vhodný i jako dárek.

Proč právě tento rum Cubaney Estupendo 15 Años Solera je tradiční kubánský rum v tradičně vysoké kubánské kvalitě. Vyráběný prostřednictvím tradičních postupů, které se používaly na Kubě… ač vznikl v Dominikáně, na jeho chuti to není znát.

Náš tip Nenechte se zmást! Rum Cubaney Estupendo několikát změnil design svojí lahve. Aktuálně je nejčastěji v dostání ve verzi s černozlatým štítkem, ale i v okamžiku, kdy k vám doputuje trochu jinak balený, vězte, že jde pořád o to stejné kvalitní pití.