Cubaney

Cubaney Exquisito 21 Años Solera

  • Výrobce:Cubaney
  • Země původu:Dominikánská republika
Má statut jednoho z nejlepších rumů současnosti. Nádherně voní. Jeho chuť vás pohladí po patře. A perfektně si rozumí s kvalitními doutníky. Seznamte se, hnědý dominikánský rum Cubaney Exquisito 21 Años Solera!
Delší popisek:

Člověku se ani nechce věřit, že dříve býval rum nápojem chudých, že ho popíjeli námořníci na lodích, vojáci v krčmách i otroci na plantážích. Že jeho chuť byla různá, ale rozhodně nebyla příjemná. Tím spíš se tomu nechce věřit, když člověk ochutná Cubaney Exquisito 21 Años Solera, rum, který hladí.

Tmavší než jeho mladší kolegové

Dominikánský rum Cubaney Exquisito 21 Años Solera z produkce známého rodinného podniku Oliver&Oliver patří do kategorie hnědých rumů – jeho barva je tmavě mahagonová s tmavě třešňovými odlesky. A pokud ho porovnáte s patnáctiletou a osmnáctiletou verzí, pak logicky vychází jako nejtmavší.

Osobitý a silný charakter tohoto rumu, jež je dán dlouhou dobou zrání v sudech, se odráží i ve vůni. Ta je velmi výrazná, mírně nasládlá a lehce jsou v ní cítit karamel a pražené oříšky.

Nejdříve „kopne“, pak pohladí

A chuť? První kontakt s ústy je velmi silný, síla tohoto rumu člověka „kopne“, jakmile se ale nápoj dostane za zuby, zjemní. Na patře je hebký a na jazyku se střídají tóny karamelu, švestek, ale i vanilky a zejména dřeva. Nicméně nic nevybočuje a vše do sebe perfektně zapadá. Chuť alkoholu je velmi dobře zakomponovaná, proto rum Cubaney Exquisito 21 Años Solera neštípe a nepálí, ale naopak hladí.

Rum Exquisito zrál z části v sudech po americkém burbonu, z části v sudech po francouzských vínech. A to až jednadvacet let! A zatímco barva za tu dobu získala na intenzitě, chuť se zjemnila.

Jednadvacet let v sudech

Mimochodem, na lahvích, jež byly ve starším designu, bylo v dolní části štítku číslo, které jasně označovalo rok, kdy šly první rumy z této směsi do sudů. Měli jste rum s letopočtem 1987? Ten se do lahví stáčel v roce 2008. Nový design nicméně tuto informaci upozadil. Zůstává ale barevnost – elegantní vysoká láhev je označená černozlatým štítkem.

Rum Cubaney Exquisito 21 Años Solera je označovaný za rum moderního střihu. Na rozdíl například od rumu Cubaney Estupendo, o kterém znalci hovoří jako o rumu, v jehož chuti se odráží tradiční kubánské pojetí rumu.

Exquisito má pověst jednoho z nejlepších rumů současnosti – a to nejen ve své „věkové“ kategorii. Odpovídá tomu samozřejmě i cena a logicky by tomu měla odpovídat i konzumace, v klidu, v pohodě, večer, s nejbližšími. A mimochodem, prozradíme vám tajemství, velmi dobře si rozumí s kvalitním doutníkem!

Proč právě tento rum Protože v hodnocení respektovaného Beverage Tasting Institutu v Chicagu prošel degustacemi a získal 91 bodů ze 100. Což ho zároveň zařadilo mezi deset aktuálně nejlepších rumů planety. S jeho pořízením nemůžete udělat chybu!

Náš tip Rum Cubaney Exquisito si v ideálním případě vychutnávejte z baňaté sklenky. Proč? Protože jen v ní se silná vůně a výrazná chuť rozvinou naplno. A snad není třeba dodávat, že se tento rum pije výhradně v čistém stavu…