Cubaney

Cubaney Tesoro 25 Años Solera

  • Výrobce:Cubaney
  • Země původu:Dominikánská republika
Patřit mezi nejlepší mezi rumy Cubaney je těžké. Laťka kvality je tady nastavená opravdu vysoko. Nicméně rum Cubaney Tesoro 25 Años Solera ji hravě překonává. Aby také ne, patří ke světové rumové špičce.
Delší popisek:

Když byl tento rum uzavřený do kvalitních amerických a francouzských sudů, psal se rok 1983 a ve Spojených státech byl u moci prezident Reagan, během dalších pětadvaceti let se u moci vystřídalo pět amerických prezidentů a rum Cubaney Tesoro 25 Años Solera získával na chuti, charismatu a síle. V roce 2008 byl poprvé stočený – a po právu mu patří pozice mezi nejlepšími dominikánskými rumy.

Voní po mandlích, chutná sladce

Tento hnědý rum z produkce dominikánského rodinného podniku Oliver&Oliver má atraktivní červenohnědou barvu s ještě tmavším jádrem, které na přímém světle hraje rubínovými odlesky.

Rum Cubaney Tesoro 25 Años Solera má nezaměnitelný nádech mandlí. Cítit jsou ale i ovocné tóny a pak samozřejmě i vanilka a staré dubové dřevo, vzpomínka na pětadvacet let v dubových sudech.

Říká se o něm, že je sofistikovaný, lahodný a hebký, zároveň příjemně sladký a přiměřeně silný. I v chuti je cítit karamel a vanilka a pak někde naspodu, hluboko, i tóny tabáku. To, kdyby snad někdo pochyboval o kvalitě dominikánkých doutníků, které se doporučují k tomuto rumu pokuřovat.

Poprvé k ochutnání v roce 2008

Poprvé byl tento rum stočen do vysokých elegantních lahví v roce 2008, nicméně ani edice z dalších let nejsou o nic horší. Obyvatelé Karibiku mají v tomto ohledu zvláštní cit namíchat a nechat uzrát opravdu kvalitní rum a pak ho v dalších letech sofistikovaným mícháním mladších a starších rumů znovu a znovu vytvářet.

Rum Cubaney Tesoro 25 Años Solera má téměř krémovou konzistenci a díky „pouhým“ osmatřiceti procentům je velmi příjemný na popíjení. Ne nadarmo patří k jednomu z vlajkových rumů značky Cubaney. A ne nadarmo získává ocenění na rumových kongresech po celém světě. Jedním z nejvýznamnějších je Zlatá medaile z kongresu rumů v Madridu, který se konal v roce 2013.

Patří mezi Grandes Rones

Sama společnost Oliver&Oliver ho potom řadí mezi takzvané „Grandes Rones“, rumy, které patří do exkluzivních limitovaných edicí, jež vynikají kvalitou… a vlastně i cenou. Cubaney Tesoro 25 Años Solera nepatří k nejlevnějším, zážitek z jeho popíjení ale rozhodně k největším!

Proč právě tento rum „Tesoro“ znamená v překladu poklad a rum Cubaney Tesoro 25 Años Solera skutečně pokladem je. Patřit ke špičce mezi rumy Cubaney, z nichž většina vyniká kvalitou, je těžké, ale tomuto rumu se to daří – a to už více než pět let.

Náš tip Výrobce rumů Cubaney doporučuje znalcům tento rum popíjet v pokojové teplotě a v čistém stavu. Případně do něj můžete přidat dva snítky čerstvé máty. Začátečníci pak „mají povoleno“ rum lehce „naředit“ dvěma kostkami ledu.