Guantanamera

Guantanamera Añejo Superior 5 Años

  • Výrobce:Guantanamera
  • Země původu:Dominikánská republika
„Pořádně promíchat, prosím!“ Právě tohle je pokyn, který se perfektně hodí pro hnědý rum Guantanamera Añejo Superior 5 Años. Rum, který se hodí do koktejlů a který z obyčejného daiquiri vytvoří „Hemingwayovu múzu”.
Delší popisek:

Guantanamera není jen „dívka z Guantanáma“, jak se v překladu jmenuje slavná píseň, a není to ani jen značka populárních doutníků, které se vyrábějí na Floridě, ale i název řady rumů, ve kterých se odráží kubánské kořeny jejich tvůrců, mistrů rumu z dominikánského podniku Oliver&Oliver.

Barva „tuzemáku“, chuť o mnoho tříd výš

Rum Guantanamera Añejo Superior 5 Años svou barvou osciluje mezi oranžovou a načervenalou barvou. Ti, co znají český „bramborový“ rum, se nebojí jeho barvu přirovnat právě k barvě českého „tuzemáku“. Ale nebojte, to je to jediné, co s ním má rum Guantanamera Añejo Superior 5 Años společného. V dalších ohledech už je to jenom lepší.

Vůně rumu Guantanamera Añejo Superior 5 Años je jemná a kořenitá s tóny dřeva na pozadí – které jsou tam cítit i přesto, že tento rum strávil v dubových sudech pouhých pět let a oproti většině rumů z produkce Oliver&Oliver je malým děckem.

„Dívka z Guantánama“ je i na etiketě

Chuť je komplexní a příjemná. Mírně nasládlá s tóny tropického ovoce, které upomíná na karibský původ. Říká se o něm, že je to rum s charakterem. Tohle označení ale berte s rezervou, pět let zrání není dostatečně dlouhá doba na vytvoření opravdového charakteru.

Guantanamera Añejo Superior 5 Años je mladší sourozenec desetileté verze rumu Guantanamera. Poznáte to jednak na samotné barvě rumu – pětiletá verze je výrazně světlejší. A pak samozřejmě na štítku, který v tomto případě zdobí kromě obrázku „dívky z Guantánama“ i výrazná číslice „5“ a červenozlaté prvky.

Skvělá volba pro koktejly

Rum Guantanamera Añejo Superior 5 Años je nepostradatelný v koktejlech. Perfektně se hodí jako alternative k bílému rumu do mojita nebo do daiquiri. Namíchat ho ale můžete i do long drinků v kombinaci s colou, džusem, sodovkou nebo jinou limonádou.

Pětiletý Guantanamera je koktejlový rum, jehož cena se vejde do pěti set korun a který zároveň v koktejlech neudělá medvědí službu.

Proč právě tento rum Protože je minimálně stejně tak dobrý jako píseň, podle které dostala tato značka název. A zatímco píseň Guantanamera vznikla v roce 1966, tohle je o poznání mladší kousek, kterému ale jeho mládí sluší!

Náš tip Koktejl daiquiri je tradiční kubánský nápoj, který můžete popíjet i jako aperitiv. Pravdou je, že do „správného“ daiquiri patří bílý rum, znalci ale tvrdí, že je perfektní i s rumem Guantanamera Añejo Superior 5 Años. Tak do toho – potřebujete „jen” 4 cl tohoto rumu, 1 cl cukrového sirupu a 2 cl citronové šťávy. Vše se pak promíchá v šejkru s ledovou tříští.