Opthimus

Opthimus 15 Años

  • Výrobce:Opthimus
  • Země původu:Dominikánská republika
Hnědý rum z limitované a o to kvalitnější edice. Patnáctiletý Opthimus 15 Años vzniká z čerstvé šťávy cukrové třtiny a je tudíž aromatický, silný a velkorysý jak v barvě, tak v chuti a vůni. Vyzkoušejte, jak chutná Dominikánská republika – prostřednictvím opravdu luxusního rumu.
Delší popisek:

Poměrně strohá lahev se stručným a jednoduchým štítkem jednomu může připomínat starobylou lékárnu a lahve s léky. Ostatně hnědý dominikánský rum Opthimus 15 Años vlastně lékem je – lékem pro všechny, kteří milují chuť a aroma opravdu kvalitních rumů.

Sytá barva, sytá vůně a chuť

Rum Opthimus 15 Años září hnědočerveně a jako by sytá barva předznamenávala i podobně sytou vůni a chuť. Vůně je komplexní a rafinovaná a člověk by při „slepém“ očichávání možná odhadoval spíše na velmi kvalitní koňak. V aroma tohoto rumu se snoubí jemná dřevitost se sladkostí cukrové třtiny a opravdu lehkou šťavnatostí ovoce.

Chuť je velkorysá a má velikou sílu, na druhou stranu se ale rum Opthimus 15 Años v ústech poddá a nikterak neškrábe a nekope. Znát je to, že výchozím produktem byla čerstvá šťáva z cukrové třtiny, nikoli melasa. V chuti se tak odráží sladkost medu, karamelu, jemnost vanilky i lehké tony kávy a čokolády. Samozřejmě je cítit i patnáct let zrání v použitých dubových sudech po burbonu, dřevitost ale není nikterak dramatická.

Pozor, limitovaná edice!

Jak už název napovídá, Opthimus 15 Años je směsí rumů, které zrály v průměru patnáct let v solera system zrání. Jeho domovem je Dominikánská republika a pomyslným rodičem potom společnost Oliver&Oliver, která kromě rodiny rumů Opthimus stojí i za dalšími známými značkami, jako jsou například rumy Quorhum nebo Cubaney.

Pro Oliver&Oliver, jež vznikla v roce 1994, jsou navíc typické vysoké nároky, které klade na kvalitu svých rumů. Rum Opthimus 15 Años (a stejně tak i ostatní rumy z této rodiny) tak vznikal výhradně ručně, bez použití neosobní moderní techniky, a navíc z těch nejlepších surovin. I proto ho společnost každý rok uvolní do prodeje jen v limitovaném množství. Pokud se vám tedy někdy do ruky dostane jednoduchá lahev balená v netradičním “industriálním” papírovém obalu, pak neváhejte. V rukou totiž držíte opravdu výborný rum, který se od některých znalců dokonce dočkal označení “nejlepší patnáctiletý rum světa”.

Proč právě tento rumTřeba už jen proto, že není úplně jednoduché ho sehnat. Skvělá pověst v kombinaci s faktem, že jde o rum vyráběný v limitovaných menších edicích, z něj dělá velmi žádané zboží a ozdobu každého rumového baru.

Náš tipRum Opthimus 15 Años je narozdíl od drtivé většiny jiných rumů vyráběný přímo ze šťávy cukrové třtiny – ta si na rozdíl od melasy uchovává své typické chuťové vlastnosti a na celkové chuti a aroma tohoto rumu je to znát. Ostatně otestujte si svůj rumový vkus a ochutnejte jiný patnáctiletý rum z melasy (nabízí se patnáctiletý rum Zacapa) a porovnejte ho s tímto.