Presidente

Presidente 15 Años Solera

  • Výrobce:Presidente
  • Země původu:Dominikánská republika
Nejlepší suroviny, čerstvá šťáva z cukrové třtiny, poctivá práce a vášeň pro ty nejlepší rumy. Výsledek? Rum Presidente 15 Años. Hnědý, s jemnou vůní dřeva a čokolády a komplexní nasládlou chutí, jež se hodí do koktejlu i k samotnému popíjení.
Delší popisek:

Byl kubánským národním hrdinou, slavným básníkem a také inspirací pro tvůrce solera rumu Presidente 15 Años. Jmenoval se José Martí, a pokud si domů pořídíte láhev tohoto výborného rumu, pak na vás bude koukat z “retro” etikety, na které je vyobrazený.

Jemná vůně a komplexní nasládlá chuť

Hnědý rum Presidente 15 Años pochází z Dominikánské republiky a jeho barva je tmavá, hnědočervená, mahagonová. Nicméně průzračnější a čistší než u běžných rumů, které vznikají z melasy, Presidente 15 Años je totiž vyráběný přímo ze šťávy cukrové třtiny.

Vůně je příjemně jemná, jen lehce dřevitá – odkazující na patnáct let, které rum strávil v sudech po burbonu. Je v ní lehce cítit čokoláda a pak také hnědý cukr a karamel.

Chuť je na začátku příjemně sladká, karamelová, poté se přidává nádech vanilky a závěr je čokoládový, nicméně jemně štiplavý. V konečném zúčtování je chuť jemná, hladící na jazyku, vyvážená a zároveň komplexní. A vlastně není divu, že je rum Presidente 15 Años řazený mezi takzvané “Grandes Rones”, tedy mezi skupinku rumů, jež se vyznačují tou nejvyšší kvalitou, za kterou stojí poctivá ruční práce.

Na počest kubánského hrdiny

Rum Presidente 15 Años pochází z Dominikánské republiky, z produkce společnosti Oliver&Oliver, jež stojí i za dalšími, ne masově a sériově vyráběnými značkami rumů. Sami tvůrci ale velmi často hovoří o kubánském charakteru svých rumů. Rodina Oliverů totiž do Dominikánské republiky utekla v roce 1959 právě z Kuby a receptury jejich rumů vycházejí z těch původních, se kterými kouzlil zakladatel Juanillo Oliver už v 19. století.

Hnědý patnáctiletý rum Presidente vznikl takzvaným solera systémem zrání, kdy jsou rumy uchovávány v použitých sudech po burbonu. V tomto případě v sudech o objemu 220 litrů – jde prý o ideální velikost, rumu je tak akorát, aby ze dřeva nasál jeho aroma a chuť.

Nejen samotná lahev, ale i papírový obal, ve kterém bývá rum občas prodáván, odkazují na slavnou postavu kubánské historie. Lahev je ze zeleného skla, staví na retro designu a přísně vás z ní sleduje José Martí, člověk, který kdysi zahynul v povstání, a na jehož počest tento rum vznikl.

Proč právě tento rumPresidente je mladinká značka, která ještě nemá tak ohromný věhlas, nicméně staví na menších pečlivě a ručně tvořených edicích, kvalitních ingrediencích a poctivé práci. Rum Presidente 15 Años nepatří k absolutní špičce, rozhodně s ním ale nikoho neurazíte.

Náš tipŘíká se, že rumy vyrobené přímo z čerstvé šťávy cukrové třtiny a nikoli z  melasy, jsou čistší nejen v barvě, ale i v působení na organismus. Dokonce se tvrdí, že kocovina po těchto rumech není tak nepříjemná. Zkuste to posoudit sami, jak vám bude po noci strávené s lahví patnáctiletého rumu Presidente.