Presidente

Presidente 23 Años Solera

  • Výrobce:Presidente
  • Země původu:Dominikánská republika
Třiadvacetiletý hnědý rum, který je v chuti jemný, ale zároveň silný, příjemně sladký i lehce kořeněný. Presidente 23 Años je důkazem toho, že kvantita rozhodně neznamená kvalitu – vždyť vzniká jen v malých exkluzivních limitovaných edicích!
Delší popisek:

Říká se „zrát jako víno“, proč by ale milovník rumů nemohl říkat „zrát jako rum“? Vždyť extrémně dlouho stařené rumy jsou poklady všech rumových barů a výjimkou není ani hnědý rum Presidente 23 Años z Dominikánské republiky. Symfonie pro všechny smysly – tak o něm mluví ti, jež ho mohli ochutnat.

Presidente 23 Años je vyváženou směsí až třiadvacetiletých rumů, jež zrály v solera systému v sudech po burbonu i sherry. Výsledná barva je tmavě mahagonová s třešňovými odlesky, oficiálně ale tento dominikánský rum řadíme mezi rumy hnědé.

V chuti jemný i silný zároveň

Vůně je příjemně sladká a vyvážená. Úvodní vanilkovou sladkost po chvilce doplní karamel a trocha koření, pak i lehká dřevitost – není divu, když rum Presidente 23 Años strávil v sudech tolik let. Chuť je potom jemná i silná zároveň. Vanilkové tóny se prolnou s medem, kakaem, kořením a praženou kávou. Na pozadí je cítit jemný dotek dubového dřeva. A závěr? Ten je dlouhý a propracovaný, jak se na extrémně dlouho zrající a stařený rum sluší.

Rum Presidente 23 Años nevzniká z melasy, ale přímo z čerstvé šťávy cukrové třtiny – což se odráží v jeho chuti a vůni, jež jsou specifické a nezaměnitelné. Rumy vyrobené přímo ze sirupu cukrové třtiny jsou navíc čistší a průzračnější než jiné rumy – v chuti, barvě i vůni.

Na památku kubánského hrdiny

Na tmavě zelené skleněné lahvi je potom vyobrazený José Marti, kubánský hrdina, který bojoval za svobodu a nezávislost Kuby. A proč právě on, když je jako země původu rumu Presidente 23 Años uváděna Dominikánská republika? Protože firma Oliver&Oliver má kořeny právě na Kubě, odkud utekla, odkud ale zároveň čerpá znalosti a zkušenosti při výrobě svých rumů.

Je to sice malá firma, ale s ohromnou pověstí, říkají o tomto podniku rumoví znalci. A rum Presidente 23 Años i jeho „mladší“ patnáctiletý sourozenec Presidente 15 Años jsou toho důkazem.

Proč právě tento rumHnědý rum Presidente 23 Años je benjamínek společnosti Oliver&Oliver, na trh byl uvedený až v roce 2013. Téměř okamžitě se ale zařadil po bok dalších „grandes rones“ této firmy, tedy po bok rumů, které vynikají kvalitou a vznikají jen v malých edicích. Mít ho doma je takový malý zázrak.

Náš tipV Česku byl tento rum oficiálně uvedený až v červnu 2013, českých a vlastně i cizojazyčných ohlasů je tedy pomálu. To by vás ale nemělo odradit, spíše naopak – navnadit k tomu, abyste tento rum objevili nejen pro sebe, ale i pro své přátele.