Unhiq Unhiq

Unhiq Unhiq XO

  • Výrobce:Unhiq Unhiq
  • Země původu:Dominikánská republika
Nadprůměrnou kvalitu tohoto rumu stvrdil svým podpisem sám Don Pedro Oliver, mistr rumu. Výjimečná edice, do které každý rok přibude jen tisíc lahví, je rumovým vrcholem. Unhiq Unhiq XO je intenzívně sladký sen každého, kdo se v rumech vyzná.
Delší popisek:

Do Česka se ho každý rok dostane jen pár desítek kusů. Není divu, vždyť celá edice čítá podle dostupných zdrojů každý rok jen tisíc lahví. Rum Unhiq Unhiq XO je pokladem, který si každý hýčká a z půllitrové krásné lahve nalije jen opravdu velmi dobrému příteli.

Intenzívně hnědý i sladký rum

Rum Unhiq Unhiq XO má hnědou barvu, která je natolik intenzívní a ostrá, že mnohým připomíná barvu jodu. Vůně je o poznání jemnější, příjemně sladká po chvilce přecházející do ořechových a mandlových tónů.

Chuť se vyznačuje intenzívní sladkostí a robustní silou. Je plná a vyvážená, s tóny karamelu, vanilky, čokolády. Díky dlouhému zrání v sudech je těžká a hutná, složitě komponovaná, pro fajnšmekra ale díky tomu naprosto fascinující. A i přesto, že rum Unhiq Unhiq XO patří k těm silnějším (obsahuje 42 % alkoholu), není to v chuti znát.

Už po prvním ochutnání je jasné, že přídomek „malt“, který se k tomuto rumu občas pojí, nelže. „Malt“ v tomto případě neznamená „slad“ a neodkazuje k whisky, ale vychází z řeckého slova, které označuje med. Medově sladký – takový je rum Unhiq Unhiq XO.

Každý rok jen tisíc lahví

Unhiq Unhiq XO vznikl v Dominikánské republice pod hlavičkou společnosti Oliver&Oliver a na trhu se poprvé objevil v roce 2009. První rok šlo do prodeje tři tisíce lahví, každý další pak společnost pošle do prodeje dalších tisíc kusů. Více jich není – jen tak si tato směs až pětadvacetiletých rumů zachová svou špičkovou kvalitu.

A skvostný nápoj rozhodně patří do stejně skvostného balení. V případě rumu Unhiq Unhiq XO je to netradičně řešená lahev, která je navíc posazena na dřevěné základně. Každá láhev má navíc své unikátní číslo, jež je uvedeno na certifikátu pravosti společně s vlastnoručním podpisem Dona Pedra Olivera, mistra rumu, který tím stvrzuje pravost a kvalitu nápoje, který se k vám dostane.

Nemíchejte! Vychutnávejte!

Rum Unhiq Unhiq XO nikdy nemíchejte! Namíchat ho do koktejlu je hřích! Naopak tou nejlepší možností je pomalé upíjení po luxusní večeři. Nicméně je pravda, že velká část lahví končí ve sběratelských sbírkách, na poličkách, kde z nich sice pravidelně sklepávají prach, ale neochutnají.

A to je také hřích… možná ještě větší než namíchání rumu Unhiq Unhiq XO do koktejlu.

Proč právě tento rumUnhiq Unhiq XO je jedním z nejlepších rumů, které jsou momentálně na trhu k dispozici. A nejsou to jen prázdné reklamní fráze. Beverage Tasting Institute v Chicagu ho zařadil mezi deset nejlepších rumů světa a udělil mu devět bodů z deseti.

Náš tipUmíte španělsky? Pokud ano, pak budete nadšení drobnou knížečkou, která se ukrývá v balení a která kromě certifikátu pravosti obsahuje i historii rumů Oliver&Oliver a zajímavosti, které jste o rumech velmi pravděpodobně nevěděli. Příjemný bonus, který potěší!