Botran

Botran Solera 1893 0,7l

  • Výrobce:Botran
  • Země původu:Guatemala
Luxusní rum Botran Solera je vyroben fermentací sirupu cukrové třtiny a je vyráběn kombinací rumů o průměrné době zrání 18 let, které jsou následně blendovány po dobu minimálně 12 měsíců. Je výhercem několika mezinárodních soutěží - tento rum opravdu stojí za to ochutnat!
Delší popisek:

Prémiový hnědý rum z produkce palírny Casa Botran z Guatemaly

Hodnotit rum podle obalu je podobná hloupost jako hodnotit obraz podle rámu. To hlavní se totiž vždy ukrývá uvnitř. Ti, kteří pohrdli prvními nenápadnými lahvemi rumu Botran Solera 1893, udělali chybu. Nezajímavý obal totiž ukrýval pravděpodobně nejlepší rum od guatemalské palírny Casa Botran.

Botran Solera 1893 je komplet rumů s průměrnou délkou zrání 18 let, ty jsou pak minimálně další rok společně blendovány. Agresivnější chuť mladých rumů se tak rozpouští ve věkovitosti těch starších. Z nichž některé pocházejí ze sudů s desítkami let dlouhou historií - postupně v nich zrály whisky, bourbon, sherry i portské. Tmavě jantarová barva rumu Botran Solera 1893 je pak připomínkou právě těchto nápojů.

Chuť koresponduje s vůní

Vůně rumu Botran Solera 1893 je jemně karamelová, s jemnou příměsí rozinek, sušených meruněk, ale i vanilky a logicky i dubového dřeva. Člověk navíc ani nepostřehne, že čichá k alkoholickému nápoji, aroma alkoholu tady prostě přítomno není.

Chuť je pak typická, jako u jiných rumů, které vznikají mísením – má několik vrstev, je složitá a několikrát se změní. Na začátku je ale rozhodně sladká a plná, bez ataku alkoholu, pak se rozšiřuje v souladu s vůní a všemi jejími zákruty, na konci pak na jazyku ulpí dlouhá pikantní a zároveň sladká chuť.

Botran Solera 1893 – guatemalské rodinné stříbro

Botran Solera 1893 je rumem, kterým se guatemalská destilérka Casa Botran velmi ráda chlubí. Je jejím „rodinným stříbrem“, a pokud se v posledních letech objevil na některé ze soutěží, pak soupeři věděli, že první místo a zlatá medaile mají už dopředu jasného majitele. Botran Solera je jednoznačně tím nejlepším, co nabízí Guatemala a její palírenský průmysl – odráží se v něm dlouhé roky tvrdé práce na plantážích cukrové třtiny i zkušenost mistrů ze zdejších palíren, kteří rumovému umění zasvětili celý život.

Proč právě tento rum? Je těžké najít rum, který by měl stejnou kvalitu jako Botran Solera 1893 a který by byl zároveň tak příjemný pro peněženku. Poměr kvality a ceny je v tomto případě opravdu luxusní.

Náš tip: Nutno poznamenat, že Casa Botran se, co se balení rumu Botran Solera 1893 týká, polepšila. Aktuální lahev je z těžkého skla a připomíná kapku. Sama o sobě je už lahev krásným kouskem, a tak je rum Botran Solera i pěkným dárkem, který nejprve potěší oko a potom i chuťové pohárky.

 

Gold Medal - Dark Rum - 2006 International Sugar Cane Spirits Tasting Competition Ybor City Winner International Review of Spirits Gold Medal Award