Dzama

Dzama Vanilla 3 YO 0,7l

  • Výrobce:Dzama
  • Země původu:Madagaskar
Smyslná vůně a hlavně chuť vanilky – to je hnědý rum Dzama Vanilla 3 Y.O., jehož lahve v sobě ukrývají i pravý vanilkový lusk. A pozor – tento rum pochází z Madagaskaru, netradiční rumové destinace. Africe ale rozhodně ostudu nedělá, spíše naopak – je netradiční, ale výborný.
Delší popisek:

Říká se, že plantáže s cukrovou třtinou, jež se používá při výrobě tohoto rumu, leží v moři jiných plantáží, na kterých se pěstuje hřebíček, vanilka a další koření. Vonné silice tu prý prostupují půdou a pronikají do stvolů cukrové třtiny. Těžko říct, co je pravda a co autorská licence, faktem ale je, že rum Dzama Vanilla 3 Y.O. opravdu omamně voní a chutná po vanilce.

Když rum chutná po vanilce...

Hřejivá jantarová barva a nasládlá vůně, která jasně odkazuje ke smyslnosti vanilky, lehké hořkosti pražených kávových zrn a sladkosti oříšků. Takový je hnědý rum Dzama Vanilla 3 Y.O. při prvním očichání.

Chuť je na počátku sladká, výrazně vanilková s nádechem karamelu. Po výrazném úvodu se potom přidávají jemné náznaky pražené kávy a chuť zralých banánů. Závěr vás příjemně zahřeje, není ale nijak dlouhý. A pozor – rum Dzama Vanilla 3 Y.O. je sice sladký, ale ne nijak extrémně.

Rum Dzama Vanilla 3 Y.O. je směsí rumů s průměrnou dobou zrání tři roky, jež zrály v dubových sudech po skotské whisky (mimochodem zakoupených od destilérky Chivas) a které byly ovoněny přírodním kořením. Zapomeňte na umělé dochucování, tady se o příjemnou chuť vanilky stará opravdový vanilkový lusk, který je ukrytý v každé lahvi.

Místo vzniku? Madagaskar!

Rum Dzama Vanilla 3 Y.O. je produktem menší destilérky Compagnie Vidzar, která vznikla na africkém ostrově Madagaskar v roce 1980. Respektive – nevznikla přímo na Madagaskaru, tam se přesunula až v roce 1984, ale na malinkém ostrůvku Nosy Be nedaleko jeho pobřeží. Její majitelé prý začínali s dvěma dodávkami a pár vyřazenými sudy, dnes jsou de facto jediným výrobcem rumů na Madagaskaru.

A nutno podotknout, že výborných rumů, jež všechny jemně voní po vanilce. Nejvíce nicméně právě rum Dzama Vanilla 3 Y.O., který je výborný i do míchaných nápojů, včetně těch horkých, ve kterých se naplno rozvine jeho bohaté aroma. I za studena ale každý doušek tohoto afrického rumu krásně prohřeje.

Proč právě tento rumDzama Vanilla 3 Y.O. je rum pro ty, kteří chtějí ochutnávat stále něco nového, neznámého, chuťově tajemného a rozšiřovat si obzory a své znalosti ohledně rumů. Jeho chuť je jiná, prodchnutá smyslnou vanilkou a tím tolik lákavá.

Náš tip Nevypijte rum Dzama Vanilla 3 Y.O. v krátkém čase, ale upíjejte pomalu a dopřejte mu čas. Proč? Protože vanilkový lusk, který je uvnitř lahve, s ubývajícím množstvím rumu stále více a více mění svojí strukturu, do rumu se tak uvolňují další a další látky a chuť rumu se tak v průběhu času mění!

RumXP Tasting Competition Award: Gold RumXP Tasting Competition Award: Silver