Santa Teresa

Santa Teresa Gran Reserva 1l

  • Výrobce:Santa Teresa
  • Země původu:Venezuela
Jak chutná Karibik? Jako zlatý rum Santa Teresa Gran Reserva! Smíchejte jeho sladce ovocnou chuť s ovocným džusem, nebo s colou ve světoznámém koktejlu Cuba Libre. S tímto rumem dáte vzniknout prvotřídním koktejlům, ale výborně chutná i samotný na kostkách ledu.
Delší popisek:

Sto tisíc barelů rumu, to je poklad, který se ukrývá ve zdech rodinné destilérky Santa Teresa ve Venezuele. Rumy z barelů, jež tu zráli dva až pět let, se pak blendují a vzniká zlatý rum Santa Teresa Gran Reserva.

Sladce ovocná chuť Karibiku

Barva rumu Santa Teresa Gran Reserva je zlatá až zlatohnědá a v průhledné elegantní lahvi září. Po nalití do sklenky jsou cítit sladce ovocné tóny, karamelizované ovocné cukry, tóny tmavého ovoce a na pozadí opravdu lehounká věkovitost. To samé se pak odráží i v chuti tohoto rumu.

Chuť je na počátku sladce horká, postupně se přidávají lehce dřevité tóny, sladce pikantní chuť skořice, muškátového oříšku, v závěru se objevuje lehce kouřové aroma. Ač je rum Santa Teresa Gran Reserva velmi mladý, je pohlazení na patře téměř hedvábné.

Rum Santa Teresa Gran Reserva je tedy výsledkem blendování prvotřídních rumů, jež zrají v dubových barelech po whisky a burbonu. Výborně chutná jak v desítkách koktejlů, tak i jen tak na kostkách ledu. Jde o klasický karibský rum, který by neměl chybět v žádném baru.

Santa Teresa Gran Reserva je občas ve stínu „sourozence“, rumu Santa Teresa 1796, vězte ale, že ani tento není vůbec špatný. Spíše naopak.

Destilérka Santa Teresa vstala z popela

Tím spíše, že destilérka Santa Teresa v posledních letech de facto povstala z popela. Rodinný podnik, který vznikl už v roce 1796 a je tak vůbec nejstarší destilérkou ve Venezuele, se dlouhá léta potácel na pokraji krachu a horko těžko odolával finančním a dalším potížím. Nakonec se ale vše podařilo zvládnout a čísla, která popisují aktuální produkci této destilérky, jsou ohromující.

Pod hlavičkou společnosti Santa Teresa se každý rok vypěstuje asi 45 000 tun cukrové třtiny. Destilérka pak vyprodukuje 18 milionů litrů alkoholu a rumů, jež tu v přístřešcích zrají, je množství odpovídající asi 100 tisícům barelů.

Fajnšmekrům pak ale obvykle stačí, když mají ve svém baru alespoň jednu lahev tohoto venezuelského rumu.

Proč právě tento rumO rumu Santa Teresa Gran Reserva se říká, že je to rum, který milují mladí. Proč? Protože je ideálem pro míchání s nealkoholickými nápoji a s ovocnými džusy – jeho sladká chuť v těchto jednoduchých koktejlech nezanikne, ale naopak ostatní složky příjemně doplní.

Náš tip „Oficiálně“ patří do koktejlu Cuba Libre bílý rum, zkuste ho ale připravit právě se zlatým rumem Santa Teresa Gran Reserva. Většina odborníků se shoduje, že je kombinace tohoto rumu, coly a limetkové šťávy perfektní. A pozor u tohoto koktejlu se ingredience neodměřují, ale nalévají od oka!

 

Silver Medal 2007 Ministry of Rum Tasting Competition Gold Medal - Dark Rum - 2006 International Sugar Cane Spirits Tasting Competition Ybor City