Podle barvy rumu

Barva rumu

Bílé rumy, zlaté, hnědé… Zatímco jedny procházejí i několikanásobnou filtrací přes dřevěné uhlí, další svou barvu získávají díky dlouholetému pobytu ve vypálených sudech.

Rumy jaké barvy vznikly jako první?

V dobách, kdy vznikaly první rumy z cukrové třtiny dnešního typu, nikoho nenapadlo dobarvovat je karamelem, nebo naopak – několikanásobně je filtrovat. První rumy tedy byly hnědé – i když pravděpodobně ne příliš tmavé, protože sudy se začaly vypalovat až později.

Která barva rumu je nejprodávanější?

Jsou to hnědé rumy, případně zlaté. Až za nimi jsou bílé rumy. A je to logické – vždyť právě hnědé rumy jsou celosvětově nejvyráběnější a právě do této kategorie spadají rumy, které lidem chutnají nejvíc. Tedy rumy kvalitní a vhodné na běžné popíjení s přáteli. Ale i luxusní rumy bývají obvykle hnědé barvy.

Která barva rumů je ve světě nejpopulárnější?

I tady je odpověď - hnědé. Nejpopulárnější značky rumů, jako jsou například Bacardi nebo Havana Club, mají ve své nabídce především hnědé rumy. A i další značky v závěsu se specializují především na hnědé varianty rumů. Výjimkou jsou bílé koktejlové rumy od Havany, bez kterých si mnoho barmanů nedokáže představit tradiční koktejly.

Kterou barvu rumů mají nejraději Češi?

Na českých konzumentech se v tomto směru podepsala předchozí éra. V Česku byl dlouhá léta symbolem „rumové kultury“ tuzemák – ač nejde o rum v pravém slova smyslu - a Češi tak vzali za svůj názor, že rum musí být hnědý. Hnědé rumy jsou v Česku nejoblíbenější, zlaté a bílé rumy jim zatím ani nešlapou na paty. Uvidíme, zda se za pár let barevné preference změní.

Rumy jaké barvy jsou nejkvalitnější?

Tahle otázka je relativní – záleží, co kdo považuje za kvalitu. Pro hnědé rumy dříve platilo, že čím tmavší rum byl, tím delší dobu strávil v poctivě vypáleném sudu. Dnes už se na toto pravidlo spolehnout nemůžeme. Zvláště levnější značky rumů bývají dobarvené karamelem. Průzračnost bílých rumů pak neodkazuje ke způsobu vzniku a ke kvalitě, ale často jen k tomu, kolikrát byl filtrovaný přes dřevěné uhlí. Barva rumu tedy může být vodítkem, ale určitě není jediným ukazatelem kvality.

Jak souvisí způsob výroby s barvou rumu?

Velmi – což jsme ostatně naznačili už v předchozím odstavci. Filtrací přes dřevěné uhlí vznikají bílé rumy. Zlaté rumy jsou obvykle výsledkem kratšího zrání v sudech. U hnědých rumů by barva měla symbolizovat dobu strávenou ve vypáleném sudu (pokud tedy výrobce nepoužil karamel). Některé ochucené rumy pak za svojí barvu vděčí i přísadám, jako jsou třeba šťáva z hroznů nebo z citrusů.

Které barvy rumu se vyrobí nejvíc?

Poznáte to už z nabídky našeho rumového eshopu, kde výrazně převládají hnědé rumy. Ty převažují v produkci většiny zemí. Snad jen ostrovy jako Portoriko nebo Martinik můžeme zařadit mezi země, kde není tak výrazná převaha hnědých rumů, ale trošku více zastoupené jsou tu bílé rumy.