Co dělat s rumem

Nalít rum do skleničky a jedním douškem ho vypít? Ano, to je to nejjednodušší, co s tímto nápojem můžete udělat. Kvalitní rum si takové zacházení ale nezaslouží. Jeho popíjení by mělo být svátkem. Nadto se z kvalitních rumů dají připravit výborné koktejly, mohou být přísadou do skvělých jídel a objektem zkoumání během rumových degustací.

Pojďte se tedy společně podívat na to, čím vším může být rum, a přesvědčte se o tom, že to rozhodně není nudný nápoj!

1. Naučit se rum pít

Nezáleží ani tak na tom, z čeho prémiový rum pijete a jestli ho ředíte vodou, nebo kostkou ledu. Důležité je najít si dostatek času na to, abyste si ho naplno vychutnali všemi smysly.

Nicméně není od věci znát pár základních pravidel: jak vypadá základní rozdělení rumů, jaký je rozdíl mezi přidáním ledu a vody, jak by měla vypadat sklenka. Důležité je i to, abyste si rum správně vychutnali všemi smysly – zrakem, čichem i po chuťové stránce. Všechny tyto informace najdete na stránce o popíjení rumu.

2. Degustovat

Každý rum je originál, má svou historii a svůj příběh výroby. A nejlépe vám o tom všem povypráví rumový ambasador během řízených degustací. Ty by v ideálním případě měly být na polovině cesty mezi odbornou přednáškou a zábavným povídáním.

Pokud tedy úplně nemáte jasno v tom, co znamená zkratka XO a jak se vyrábí agricole rum, vydejte se někdy na degustaci. A o tom, jak by měla správná degustace rumu vypadat, a co všechno na ní zažijete, si můžete přečíst na příslušné podstránce.

3. Míchat rumové koktejly

Rumových koktejlů jsou desítky a desítky. A pro každý z nich je vhodný jiný rum – někdy světlý, jindy tmavý. Stejně tak je vždy specifická jejich příprava. A mimochodem, věděli jste, že historie rumových koktejlů je opravdu bohatá? Třeba nápoj podobný mojitu pili už před staletími piráti na lodích.

V sekci rumové koktejly najdete recepty na ty nejznámější míchané nápoje z rumu, ale i tipy na to, jak si usnadnit míchání.

4. Vařit s rumem

Vaření s rumem by nemělo skončit u rumových perníčků – zvláště, pokud vaříte s kvalitním prémiovým rumem. Ten je výbornou složkou do omáček, marinád, sladkých jídel i do masitých pokrmů.

Na stránce vaření s rumem najdete nejen praktické tipy, jak se k rumu při vaření chovat, ale i odkazy na stránky, kde najdete ty nejlepší rumové recepty. Nechte se inspirovat a zařaďte rum nejen do své barové skříňky, ale do poličky s ingrediencemi na vaření.