Rozdělení a druhy rumů

Rozdělení a druhy rumů

Jsou kvalitnější rumy z Kuby, nebo ty z Dominikánské republiky? Vznikly dřív rumy bílé nebo hnědé? Na tyto otázky vám odpoví náš rozcestník rumů - najdete v něm rumy popsané podle aspektů barvy, síly, rumových zemí.

Nejstarší rumy

Rum pravděpodobně nevznikl Karibiku, ale už ve 14. století v Číně a Indii. Nejstarší rumovou zemí, ve které vznikly první rumy dnešního typu, je ale Barbados. Nejstarší, co do barvy, jsou hnědé rumy. Nebyly ale tak tmavé jako dnešní hnědé rumy, sudy se totiž dříve nevypalovaly. A síla? Nejstarší, co do množství alkoholu, jsou extra silné rumy. Až později si je začali zejména námořníci ředit a ochucovat.

Nejprodávanější rumy

Bacardi a Captain Morgan - i díky těmto “masovým” značkám se na čele prodeje rumů podle zemí drží Portoriko. Karibik a Latinská Amerika mají všeobecně v prodeji kvalitních rumů velký náskok. Nejprodávanější barvou rumu jsou logicky hnědé rumy, ty tvoří základ výroby u největších značek.

Nejpopulárnější rumy

Nejpopulárnější rumovou zemí je Portoriko (díky značce Bacardi), následuje ji Barbados. Stále populárnější jsou rumy z Guatemaly a na vzestupu je i Dominikánská republika, díky menším (často rodinným) firmám, které vyrábějí nové, ale kvalitní značky rumů.

Nejpopulárnější barvou rumů je celkem logicky barva hnědá. A to nejen celosvětově, ale i v Česku. Nejpopulárnější síla rumů se pohybuje okolo 40 objemových procent alkoholu. Ostatně, tak silná je velká část rumů, které se vyrábějí. Extra silné rumy naopak tvoří jen zlomek produkce.

Nejkvalitnější rumy

Nejkvalitnější rum podle barvy? Tak jednoduché to není. Každá barva má svá specifika. Dnes už se navíc nemůžete spolehnout na pravidla, která platila dřív. Hnědé rumy jsou dnes už často dobarvované karamelem. Z barvy tak dnes už nemůžete usuzovat stáří rumu a následně jeho kvalitu. Což platí i pro bílé rumy - i tady je výsledná “barva” výsledkem filtrace a nemusí odkazovat na kvalitu surovin a jejich zpracování.

Jsou nejkvalitnější rumy z Kuby, Dominikány nebo Barbadosu? Kvalita rumů podle země je také ošidné měřítko. Obecně platí, že základem kvalitního rumu je kvalitní cukrová třtina. Následovat ale musí i poctivé a pečlivé zpracování. Ty nejkvalitnější rumy posledních let (soudě podle žebříčků zásadních oborových soutěží) pocházejí z Dominikánské republiky, Venezuely a Trinidadu.

Výběr by neměl být jen o kvalitě, ale i o vašich chuťových preferencích. Rum nevybírejte podle země původu, podle toho, jak je populární, ale vždy podle toho, jak vám chutná.

 • Podle země původu

  Rumové země

  Na původu rumu záleží – rozhodně ale neplatí přímá úměra mezi vyspělostí země a kvalitou rumu, který se v ní vyrábí...ale starostlivost, s jakou místní opečovávají políčka s cukrovou třtinou a následně i sudy s rumem.

  Ve které zemi vznikl první rum?

  Možná vás to překvapí, ale první rumy podle historiků vyráběli lidé v Číně a v Indii. Podle historických záznamů dokonce už Marco Polo ve 14. století psal ve svých spisech o „silném víně z cukru“. Následovala Brazílie a pak už první rum z cukrové třtiny a dnešního typu – který prý vznikl na ostrově Barbados.

  Která země prodá nejvíce rumu?

  Dnes jsou na špičce žebříčku zemí, které produkují a následně prodávají nejvíce rumu z cukrové třtiny karibské země a Latinská Amerika. Díky celosvětově známým značkám Bacardi nebo Captain Morgan patří mezi nejzastoupenější rumy z Portorika, kde kromě masových produkcí najdete i menší a velmi kvalitní značky. A pozor – masově se rum vyrábí i na Filipínách.

  Rumy, ze které země jsou ve světě nejpopulárnější?

  Odhadnout, ze které země jsou nejpopulárnější rumy, asi není příliš těžké. Celosvětovou jedničkou je i v tomto případě Portoriko, následované Barbadosem (na obou ostrovech vzniká značka Bacardi), velmi populární jsou ale i rumy z Guatemaly a v posledních letech získávají na celosvětové oblibě rumy z Dominikánské republiky.

  Které „rumové“ země jsou populární v Česku?

  A co Češi? Češi jsou podle master blendera značky Diplomático pana Tita Cordera gurmáni, kteří už se nenechají tak snadno opít rohlíkem, rozuměj, nekvalitním rumem, a stále častěji sázejí na kvalitu, nikoli na kvantitu. Popularitě se mezi Čechy v posledních letech těší velmi kvalitní rumy z Venezuely, agricole rumy z Martiniku, ale i menší privátní značky rumů z Dominikánské republiky. Jejich produkce je omezená, cena vyšší, ale kvalita vysoce nadprůměrná.

  Která země produkuje nejkvalitnější rumy?

  Říci, která země vyrábí ty vůbec nejkvalitnější rumy, je stejně těžké jako určit zemi, kde mají nejkrásnější ženy. Nicméně platí, že kvalita rumu jde ruku v ruce s kvalitou cukrové třtiny. Z nekvalitní třtiny skvělý rum nevykouzlíte, kvalitní třtina ale ještě sama o sobě není zárukou skvělého rumu. Za tím se totiž skrývá pečlivá práce a moře času. Nicméně rumy, které se v posledních letech umisťují na vrcholcích žebříčků, pocházejí z Dominikánské republiky, Venezuely, Trinidadu nebo třeba Guatemaly.

  Jak probíhá výroba rumů v jednotlivých zemích?

  Spousta zemí má i svá specifika, co se týká samotné výroby rumu:

  • Vyberete-li si rum z oblasti Francouzských Antil, dost možná to bude takzvaný agricole rum. A vůbec nejslavnější a nejlepší agricole rumy jsou z Martiniku.
  • Značky rumů z Peru, Venezuely nebo Dominikánské republiky velmi často vznikají takzvanou solera metodou.
  • Na Jamajce se pro změnu k destilaci místních rumů používá specifický typ kvasinek.
  • A nejslavnější rumy z Guatemaly? Velmi často zrají ve vysokých nadmořských výškách.

  Prostě co země, to specifikum. Ale právě to je na rumech krásné.