Zacapa

Zacapa Solera 15 0,7l

  • Výrobce:Zacapa
  • Země původu:Guatemala
Zrání kontrolované do posledního paprsku světa, cukrový sirup výhradně z cukrovaru Tululá a typický palmový list na lahvi – to je rum Zacapa Solera 15 Años, který neprávem leží ve stínu slavnějších rumů Zacapa. Ochutnejte svostnou kombinaci pěti až patnáctiletých rumů!
Delší popisek:

Zatímco fíkový list je symbolem žití v ráji, list palmový, respektive pruh tkaný právě z palmových listů je symbolem rodiny rumů Zacapa. Patří sem i rum Zacapa Solera 15 Años – hnědý rum destilovaný z fermentovaného sirupu cukrové třtiny, jež zrál dlouhá léta v takzvaném solera systému ve vysokých nadmořských výškách v Guatemale.

Zacapa Solera – jantarová barva, plná chuť

Barva rumu Zacapa Solera 15 Años je hnědá, jantarová a odráží se v ní dlouhé roky strávené v dubových sudech. Vůně je komplexní a výrazná. Nejprve nos zachytí vanilku, pak hrozinky, třtinový cukr a lehký závan koření.

Chuť je na začátku hedvábně jemná, ale plná. Postupně se na jazyku rozlije sladkost a lehká chuť vanilky, tropického ovoce a samozřejmě i dřevitost a tóny dubu. Závěr je dlouhý a příjemně nasládlý.

Rum Zacapa Solera 15 Años je výsledkem složitého procesu blendování a zrání. Jde o směs rumů, jež jsou staré od pěti do patnácti let a které zrály v odlišných podmínkách v solera systému. Jednotlivé rumy, které se nakonec stanou součástí rumu Zacapa Solera 15 Años, jsou ukládány do sudů po burbonu i po sherry. Starší rumy jsou pak míseny s mladšími ročníky a na závěr je výsledný blend uložený ještě k závěrečnému odpočinku do sudů z francouzského dubu.

Alchymie výroby rumů Zacapa

Rodina rumů Zacapa je (společně s rumy Botran) vlajkovou lodí největší guatemalské destilérky Industrias Licoreras de Guatemala, jež je pověstná až vědeckým a opravdu velmi pečlivým přístupem k tvorbě a zrání rumů.

Rum Zacapa Solera 15 Años tak zraje v dokonale kontrolovaném prostředí, kde se pečlivě reguluje nejen teplota a vlhkost, ale také síla osvětlení a hluk, který v obrovských sklepech může být. Rumy navíc neodpočívají jen v naprostém klidu a tichu, ale také ve vysoké nadmořské výšce. Díky ní se snižují ztráty odparem a rum při zrání díky odlišnému tlaku trochu jinak pracuje. Výsledná chuť je proto lehce odlišná od té „klasické“ a naprosto výjimečná.

Není proto divu, že je rum Zacapa Solera 15 Años vítězem několika významných cen a platí za poklad každé domácí rumové sbírky.

Proč právě tento rumPatnáctiletý Zacapa Solera je výborný rum, který je často ve stínu starších (ve smyslu déle zrajících) sourozenců, jako je například Zacapa Centenario. Jeho koupí ale získáte rum lahodné a díky zrání ve vysoké nadmořské výšce i ne zcela typické chuti.

Náš tipZacapa Solera 15 Años nepatří k rumům, které pořídíte v každém obchodě. Lahve s tímto nápojem se shání hůře, a proto se vyplatí – pokud vám patnáctiletý rum Zacapa zachutná – pořídit více lahví naráz.

2006 International Sugar Cane Spirits Festival and Tasting Competition - Gold - Premium Rum 2008 San Francisco World Spirits Competition - Silver Medal