Zacapa

Zacapa XO 0,7l

  • Výrobce:Zacapa
  • Země původu:Guatemala
Proces jeho výroby, blendování a zrání je pořádně složitý. Na jeho konci je ale rum Zacapa X.O. – komplet těch nejpečlivěji vybraných rumů, z nichž část zrála i pětadvacet let. Rum Zacapa X.O. je označovaný za zlatý standard high-end rumů a jeden z nejjemnějších rumů planety.
Delší popisek:

Rum Zacapa X.O. má jedinou chybu. Je tak dobrý, že by ho člověk nejraději popíjel neustále. Tmavohnědý mahagonový obsah krásně vyvedené lahve tak mnohdy mizí rychleji, než by si člověk přál.

Rum Zacapa X.O. – rumový parfém

K prvnímu doušku člověka navnadí už vůně, která je složitá a s tóny sušeného ovoce – od datlí a rozinek po meruňky a sušená jablíčka. Po chvíli se přimísí ještě vůně vanilky, hřebíčku a dalšího koření, a vytvoří tak neuvěřitelně vyvážený „rumový parfém“. I chuť tohoto rumu od prvního doušku bere dech. Je jemná, ladí s vůní, postupně se otepluje a na jazyk se přikrádá výraznější chuť vanilky, závěr je dlouhý a lehce čokoládový.

Perfektní rovnováha chuti a vůně je výsledkem dlouhého a složitého procesu. Výroba, mísení a zrání rumu Zacapa X.O. je skutečná alchymie a synonymem slova „alchymie“ je v rumovém průmyslu systém zrání solera.

Solera – alchymie mísení

Rum Zacapa X.O. je směsí rumů o stáří šesti až pětadvaceti let. Proces jejich stárnutí začíná v amerických dubových sudech po burbonu, následuje pobyt v sudech po sherry Olorosso, následně jsou rumy přemístěny do sudů po španělské Pedro Ximenez. Posledním krokem je zrání v sudech po francouzském koňaku.

Celý proces navíc probíhá vysoko v horách, tam, kde je poměrně nízká teplota, odpařování je tak menší a proces zrání vlastně probíhá pomaleji. Výsledkem je potom Zacapa X.O. – rumový klenot z Guatemaly a vlajková loď společnosti Zacapa.

Rum Zacapa X.O. je jedním z nejjemnějších rumů, které jsou na trhu k dostání. Krásná originální lahev se zlatým štítkem je synonymem pro jemnost a vysokou kvalitu. Rum Zacapa X.O. se na trhu v tomto balení objevil v roce 2003 a okamžitě si podmanil všechny, kteří si rádi dopřejí luxusní prémiový rum.

Proč právě tento rum? Rum Zacapa X.O. je považovaný za zlatý standard těch nejlepších high-end rumů. Jeho pořízením nemůžete udělat chybu, pokud chcete opravdu kvalitní prémiový rum za vyšší, ale ještě pořád relativně přijatelnou cenu.

Náš tip Rum Zacapa X.O. je občas označovaný za parfém mezi rumy. Proto, než ho poprvé ochutnáte, přivoňte si k obsahu skleničky - různorodost, složitost, ale zároveň jemnost a delikátnost vás ohromí.

 

2001 International Spirits Challenge - Gold Award - Super premium category 2001 Rum Fest - Gold Award - Super premium category 2003 Caribbean Week Rum Taste Festival - Barbados - Super Premium Category