Zacapa

Zacapa Centenario 23 0,7l

  • Výrobce:Zacapa
  • Země původu:Guatemala
Nejlepší z nejlepších! Rum Zacapa Solera 23 Años je považovaný ze jeden z top klasických rumů, který je běžně k sehnání. Nasládlá vůně, extra jemná chuť a tmavě mahagonová barva – to je kombinace, které se nedá odolat!
Delší popisek:

Stačí jeden doušek a člověk prostě ví, že dokonalost opravdu existuje. A v případě rumů se ukrývá ve vysoké lahvi s tkaným pruhem z palmových listů. Jmenuje se Zacapa Solera 23 Años, je z Gutemaly a mezi klasickými rumy nenajdete moc dalších, které by byly lepší než tento kousek.

Zacapa Solera 23 Años – jemnějšího rumu snad není…

Rum Zacapa Solera 23 Años je z kategorie hnědých rumů. Vůně je sladká, s tóny karamelu, mandlí, ale i muškátového oříšku a nového koření. Pokud nasajete a trochu se soustředíte, nemůžete neucítit i slabou nasládlou vůni tabáku.

Chuť rumu Zacapa Solera 23 Años je extrémně jemná. Jazyk hladí sladký karamel, vanilka a opravdu jemné dřevité tóny dubu, lehce se přidává tropické ovoce a chuť se dál rozvíjí. Najednou je na jazyku cítit i skořice, potom hrozinky a další koření. Vše je ale naprosto harmonicky vyvážené, chutě přecházejí jedna v druhou, ale nepřebíjejí se. Závěr je karamelový, lehce suchý a vybízející k dalšímu doušku. A vězte, že nikdo se k němu nenechá dlouho pobízet…

Tento 23 letý rum patří do kategorie takzvaných “vysokých” rumů, tedy rumů, jež zrají ve vysokých nadmořských výškách, ve speciálních podmínkách, kde nízká teplota neumožňuje příliš vysoký odpar a zároveň chuť rumů specificky “vyladí”.

Zrání dovedené k dokonalosti

A jak už název napovídá, zrál tento hnědý rum v takzvaném solera systému, kdy jsou starší rumy postupně míseny s rumy mladšími a následně zrají v několika různých typech sudů. Část rumů tak zraje v sudech po sherry, jež výslednému nápoji dodají sladkost, část ve vypálených sudech po burbonu, které rumu Solera 23 Años dodávají specifickou tmavě mahagonovou barvu.

Vše navíc probíhá v dokonale kontrolovaných podmínkách – v obrovských skladech vysoko v horách se pečlivě hlídá teplota, vlhkost i množství světla. Těmto rumům je tak věnována maximální péče, která se vlastně odráží i v jejich vytříbené chuti. Zacapa Solera 23 Años vzniká pod ochrannými křídly destilérky Industrias Licoreras de Guatemala a nebudeme přehánět, když ho označíme za tekuté zlato této země.

Proč právě tento rum Prostě proto, že je mezi klasickými rumy opravdu jeden z nejlepších! Zacapa Solera 23 Años obdržel desítky prvních míst na soutěžních přehlídkách a na svém kontě má dokonce i Platinovou medaili.

Náš tip Třiadvacetiletý rum Zacapa Solera je z produkce destilérky Industrias Licoreras de Guatemala a zároveň je i její vlajkovou lodí. Je ale škoda nevyzkoušet i další, třeba i mladší rumy z rodiny Zacapa, nebo některý z rumů Botran, které pod patronací této destilérky také vznikají. Schválně – ochutnejte je a zkuste porovnat rozdíly mezi nimi!

2003 San Francisco World Spirits Competition - Bronze 2006 International Sugar Cane Spirits Festival and Tasting Competition - Gold - Premium Rum 2008 San Francisco World Spirits Competition - Silver Medal