Já a rum - Jan Končel

Představením našeho skvělého TopRum Ambassadora Honzi Končela otevíráme náš TopRum Blog: místo, kde naleznete opravdu zajímavé informace ze světa rumu, popis degustací jednotlivých značek a rumové tipy a rady od našich expertů.


koncel8. 1. 2014, Jan Končel - Mé první setkání s prémiovými rumy proběhlo již před osmi lety pří mých studiích na Vysoké škole hotelové v Praze. Jako studenta mě to nejprve táhlo k vínům, kdy jsem na hodinách someliérství postupně zjišťoval, že mé smyslové orgány dokážou rozeznávat chutě a vůně o něco více a lépe než tomu bylo u ostatních studentů.

Poté přišlo již zmíněné setkání s pořádným rumem. Nemyslím tím klasickým bílým rumem, který se většinou používá zejména k přípravě koktejlů a i já si rád dávám Cuba Libre či Mojito, ale rumem, který si pěkně dlouhou dobu poleží v sudech a díky dalším aspektům procesu výroby se stane dokonalým produktem a jedinečným zážitkem při jeho pití. V tomto případě se jednalo dnes již o velmi známý a stále obdivovaný guatemalský rum Zacapa Centenario 23 Aňos.

Tento moment hrál také významnou roli v uskutečnění mé první velké cesty do střední Ameriky. Konkrétně se jednalo o návštěvu zemí Mexika a právě Guatemaly, kde jsem měl jedinečnou možnost navštívit přímo destilérku výrobce rumů Zacapa a Botran. Následovali země jako Kuba, Kostarika či Nikaragua. Ve všech zmíněných zemích jsem měl možnost výrazně nahlédnout do procesu výroby rumu. Navíc setkání přímo s výrobci a jejich Master blendery považuji za jedinečný zážitek a to více pozitivně poznamenal můj vztah k rumu jako takovému. Tou největší výzvou bylo však napsání diplomové práce, jejímž tématem bylo postavení destilátů ze střední Ameriky na českém trhu. Zde jsem pronikal velmi podrobně do tajů historie, výroby či dokonce certifikací nejen pro rum, ale také i tequilu a sotol.

zacapa centenarioMohu říci, že podrobným studiem těchto destilátů jsem zdokonalil zejména své odborné znalosti v dané problematice. Osobně dávám přednost spíše tělnatějším rumům ve věku 12 – 15 let stáří. Pro mne důležitou roli hraje také fakt, aby prvotně z vůně a chuti vycházeli tóny produktu a plodiny, ze které se rum vyrábí a v případě rumů je tomu melasa a cukrová třtina jako taková. Mezi mé oblíbence mohu uvést např. rumy El Dorado z Britské Guyany, Abuello z Panamy, venezuelské Pampero a nebo velmi tradiční jamajské rumy Appleton.

Na trhu však dnes můžete nalézt nepřeberné množství skvělých produktů prakticky z celého světa od sladkých až po velmi drsné, kde si každý může najít svého favorita. Závěrem bych chtěl říci, že každý z nás má smyslové orgány vyvinuté jiným způsobem a zejména záleží na tom, co mu chutná. Jednou jsem se setkal s barmankou, která řekla: „Rum mám ráda, protože je takový hravý.“ Já nemohu nic jiného, než s tímto konstatováním souhlasit. Poznávat a ochutnávat nové produkty, nalézat v nich nové chutě a vůně je velkou zábavou.

Navíc si rum můžete vychutnávat nejen s přáteli, ale klidně si dát sklenku před spaním a hezky si „dumat.“