Ochutnávka Rum Centenario Gran Legano 12

První ze série "ochutnávek" - degustací kvalitních rumů. Dnes si pro vás Honza připravil povídání o rumu z Kostariky: Centenario Gran Legano 12. 

Výrobce: Centenario Internacional

Země původu: Kostarika

Obsah alkoholu: 40%

Doba zrání: 12 let

8. 1. 2014, Jan Končel - K ochutnávce jsem dnes zvolil rum z produkce Kostariky a to konkrétně Centenario Gran Legano ve stáří dvanácti let. Kostarika jako taková není výrobou rumů moc známa, jelikož cukrová třtina, která se pěstuje v této zemi, je určena výhradně k lékařským účelům.

Zajímavostí je také to, že se zde cukrová třtina sklízí ručně. Dá se říci, že jediným výrobcem kvalitních rumů je právě destilérka Centenario Internacional, která vznikla roku 1969. Gran Legano, který zraje v menších sudech, ve kterých před tím zrály Bourbon a Whisky. Jsem zvědavý, čím mě tento rum kromě krásné láhve překvapí.

centenario 12Hodnocení je opět ryze subjektivní. Barvu rumu mohu označit tak, jak udává výrobce a to tedy tmavě Jantarovou. Vůně je spíše drsnější a v prvním momentu jde lehce nahoru i alkohol. Ve vůni se razantně projevuje dubové dřevo a s tím spojené tóny vanilky a také usně. Po krátké době se začínají objevovat tóny lískových ořechů, květů rostlin a peckovin, zejména pak vůně meruněk. Dále se již projevují tóny tropů - zejména banánů a závěrem lze ucítit až vůni rozinek. Chuť je výrazná a v prvních okamžicích připomíná kvalitní whisky. Rum mi velmi připomíná nikaragujské rumy Flor de Caňa.

V chuti lze pak spatřit tabák, surovou kávu a kakao. Začne se projevovat chuť vanilky, melasy a také již zmíněných rozinek a kandovaného ovoce. Drsnost, kterou se tento rum projevuje, naopak značí, že k výrobě tohoto produktu nebylo použito „něco navíc“. Je známo, že výrobci své produktu dochucují a dobarvují karamelem a tím dosahují finálního celku.

Tento rum doporučím zejména těm, kteří preferují lehce drsnější rumy připomínající spíše whisky a zejména těm, kteří nepohrdnou doutníkem, jelikož tento rum přímo vybízí k zapálení doutníku a to v nějakém pěkném a klidném rumovém baru. Gran Legano 12 YO se nejspíše nestane, i přes nespornou kvalitu, mým oblíbencem. Na druhou stranu musím říci, že mě ten rum prostě baví.

Díky tomu, že zdánlivě neutváří něco výjimečného, tak neustále hledáte skryté vůně a chutě a v tomto případě musím uznat, že se jedná vzhledem k náročnosti hodnocení o velkou výzvu a tím spojenou zábavu.

Velkým plusem je také elegantní matná těžká láhev s typickým vyobrazením koňské siluety a dvěma do skla raženými erby a díky tomu krásně vynikne v každé rumové sbírce nebo potěší jako vhodný dárek.

 

Kam dál?