Degustace Ron Abuelo 12 Años Gran Reserva

Další z našich degustací. Dnes je to jeden z nejlepších rumů ve své třídě a opravdová lahůdka - Ron Abuelo 12 Gran Reserva. Tak jak obstál před vytrénovaným jazykem našeho experta? 

Výrobce: Varela Hrmanos

Země původu: Panama

Obsah alkoholu: 40%

Doba zrání: 12 let

Specifikace: Zrání v sudech, ve kterých před tím zrála kvalitní whiskey Jack Daniels.

27. 1. 2014, Jan Končel - K ochutnávce se mi dostal v poslední době opěvovaný panamský rum Abuelo ve stáří dvanácti let. Jsem zvědavý, jestli si tento rum opravdu zaslouží takovou chválu. Zajímavostí také je, že na trhu se objevil až roku 2009. Zde je tedy moje ryze subjektivní recenze.

Barva je světle karamelová až jantarová se zlatými odlesky.

Vůně je jemná, lehce nasládlá a velmi nenásilná. V prvních tónech lze spatřovat zejména vůni melasy, cukrové třtiny a dubového dřeva společně s jemnými tóny vanilky. Následně se objeví zvláštní vůně rostlin, které přecházejí až k citrusovým plodům, zejména pak limetkové kůře. Tyto tóny poté směřují spíše až k tropickým rostlinám a plodům jako papája, banán či dokonce ananas. Vše pak obaluje med a karamel. Je důležité podotknout, že vůně rumu si zachovává krásnou svěžest.

ab12let4V chuti je znát staří dvanácti let a síla alkoholu. Ta však není vůbec násilná a vytváří tak příjemně hřejivý pocit. Náhle se do popředí, za podpory sladkých tónů melasy a cukrové třtiny, dostávají tóny kouře, dubového dřeva, vanilky a kvalitní čokolády a společně se svěžestí kandovaného ovoce utvářejí vynikající celek.

Osobně je pro mě tento rum velkým překvapením. Jemnost a svěžest jsou dvě základní vlastnosti, díky nimž si Ron Abuelo 12 Gran Reserva zamilujete.

Tento vynikající produkt však dominuje svojí celistvostí a dá se říct, že mezi ostatními dvanácti letými rumy patří mezi ty výjimečnější a nebojím se říci, že možná i na samotnou špičku a tedy chvála zmíněna na začátku mého příspěvku je jistojistě na místě.

Tento rum se hodí snad ke každé příležitosti. Úžasný je v kombinaci s čokoládovým dezertem či kvalitní čokoládou jako takovou. Rum nepohrdne dobrým doutníkem, ale dá se v pohodě pít i samotný.

Při každé z těchto příležitostí se pití rumu Abuelo 12 Gran Reserva stává jedinečným zážitkem a proto by neměl chybět v žádné rumové sbírce.

 

Kam dál?