Caroni

Caroni 12YO 0,7l

  • Výrobce:Caroni
  • Země původu:Trinidad
Unikátní dvanáctiletý zlatý rum Caroni 12 YO z produkce již zaniklé destilérky Caroni z Trinidadu. Sofistikovaná vůně i chuť, obojí v perfektní harmonii. Caroni je luxusním zástupcem rumů destilovaných z trinidadské melasy.
Delší popisek:

Jednoduchá, ale přesto elegantní černobílá etiketa na tmavé lahvi, jež je podobná lahvím s archivním vínem, vysílá jasný vzkaz: To opravdu důležité se ukrývá až uvnitř. Rum Caroni 12 YO z produkce stejnojmenné destilérky by neznalý člověk snadno přehlédl, milovník rumů ale ví, že má před sebou rumový poklad.

Caroni 12 YO - zlatá barva, sofistikovaná chuť

Caroni 12 YO má čirou tmavě zlatou barvu a po nalití do sklenice zlatě září. Vůně je těžší, zemitá, ale zároveň lehce nasládlá, s tóny melasy, makadamových oříšků a skořice.

I chuť je poměrně těžká, stejně jako vůně lehounce nasládlá a na rozdíl od jiných rumů postrádající výrazné tóny ovoce. V případě rumu Caroni 12 YO je na jazyku spíše cítit jemně kouř a dubové dřevo. Dozvuk je potom dlouhý, ostřejší s dozvukem kouře a dřeva. Caroni 12 YO je, co se vůně a chuti týká, ukázkovým zástupcem rumů ze souostroví Trinidad a Tobago.

Caroni – rumový pohrobek trinidadské destilérky

Dvanáctiletý zlatý rum Caroni 12 YO je ale de facto pohrobek, stejnojmenná trinidadská destilérka Caroni totiž v roce 2002 definitivně zanikla. A rum vydestilovaný o dva roky dříve – v lednu 2000 - z unikátní trinidadské melasy zůstal v dubových sudech až do března 2012. Pak byl převezený do Skotska a tady stočený do lahví.

Caroni 12 YO je tak jedním z posledních produktů destilérky Caroni. A vlastně pro něj beze zbytku platí rčení o tom, že to nejlepší opravdu přijde až na konec. Lahve s Caroni 12 YO jsou tak dnes vyhledávané jak milovníky rumu, tak sběrateli, pro které je rum Caroni 12 YO unikátním střípkem do mozaiky.

Mimochodem, dvanáctiletý zlatý rum Caroni je k dostání nejen s černobílou etiketou, ale i ve speciálním retro balení, které se může pochlubit štítkem inspirovaným podobou etiket ze 40. let dvacátého století, kdy byla destilérka Caroni ještě mladou firmou (vznikla v roce 1923)a rumový průmysl měl svou zlatou éru teprve před sebou.

Proč právě tento rumProtože jde o jeden z mnoha nenahraditelných kousků rumové historie. Destilérka Caroni byla definitivně uzavřena a částečně zbourána v roce 2002 a rumů z její produkce na trhu ubývá. A úměrně s tím roste jejich cena. Dvanáctiletý zlatý rum Caroni tak svou hodnotu časem neztratí, naopak na ní výrazně získá!

Náš tipChuť dvanáctiletého rumu Caroni je složitější a člověk se k jejímu vychutnání musí propracovat. Nicméně jde o rum, který je svou chutí typickým zástupcem rumů ze souostroví Trinidad a Tobago. Udělejte si na něj tedy čas, on si vás nakonec podmaní.

TopRumy.cz - doporučujeme Sběratelský kus