Zaya

Zaya Gran Reserva 12 YO 0,7l

  • Výrobce:Zaya
  • Země původu:Trinidad
Zaya Gran Reserva 12 Years Old – rum, který se musel přestěhovat z Guatemaly na Trinidad, ale toto stěhování mu jedině prospělo. Přesvědčte se o tom, že i méně známý rum, může dosahovat vysoké kvality!
Delší popisek:

Popíjet rum Zaya Gran Reserva 12 Years Old namíchaný v koktejlu, je jako zapalovat si doutník tisícikorunou. Zcela zbytečné plýtvání, které si tento hnědý rum rozhodně nezaslouží. Popíjí se samostatně a měly by mu patřit dlouhé večery v klidu a s přáteli.

Zaya Gran Reserva 12 Years Old – užijte si sladké!

Rum Zaya Gran Reserva 12 Years Old je tmavě hnědý a hluboká jantarová hřejivá barva jako by předurčovala i jeho chuť a vůni. V té hraje prim trojice vanilka, melasa a karamel - právě tyto tóny zachytí nos nejjasněji.

Na jazyku se po prvním ochutnání rozlije sladkost melasy, chuť kávy a vanilky. Po chvilce se objeví i jemné tóny karamelu a závěr je také sladce karamelový s vanilkou a lehkým nádechem kouře. Někteří neváhají chuť rumu Zaya Gran Reserva 12 Years Old přirovnat ke slavnějšímu třiadvatiletému rumu Zacapa. Nicméně rumu Zaya budiž ke cti příznivější cena.

Když se stěhuje rum…

Rum Zaya Gran Reserva 12 Years Old se dříve vyráběl v Guatemale, v destilérce Industrias Licoreras de Guatemala, v roce 2008 se tu ale rozhodli naplno věnovat péči o rumovou větev Zacapa, a tak se výroba a hlavně zrání rumu Zaya muselo přesunout jinam. Azyl našel na ostrově Trinidad v destilérce Angostura, kde se destilací z fermentované melasy a následným zráním vyrábí dodnes.

Odborníci nicméně tvrdí, že se přestěhováním proměnila i chuť rumu. Rozhodně ale ne k horšímu. Důkazem je i několik ocenění, které po přesunu tento rum obdržel, včetně Zlaté medaile na mezinárodním festivalu. A dalším plusem je i snížení ceny, které po přesunu k radosti milovníků rumů také přišlo.

Po dvanácti letech zrání v sudech po whisky a burbonu se rum Zaya Gran Reserva 12 Years Old plní do lahví ze světlého skla, jejichž poznávacím znamením je světlý náplet na hrdle lahve. A pokud na takovou lahev někde narazíte, pak vězte, že máte čest s nepříliš známým, ale výborným rumem. Případné pozvání na skleničku tak určitě neodmítejte!

Proč právě tento rum Hnědý rum Zaya Gran Reserva 12 Years Old je sladký a vonící po vanilce a čokoládě. Vychutnají si ho tak i milovníci sladkého, kteří jinak rumům příliš neholdují. Ne nadarmo se tomuto rumu přezdívá zlatý nektar.

Náš tipPokud vás zajímá, jestli v ruce držíte lahev ještě z produkce Guatemaly, nebo už máte tu čest s rumem Zaya už z lihovaru na Trinidadu, mrkněte na jeho hrdlo – pokud půjde o rům Zaya z Trinidadu, pak na něm najdete nálepku „Trinidad Production“

San Francisco 2007 Spirits Competition Double Gold Ministry of Rum, Miamy Tasting 2009 Gold Beverage Testing Institute Rating: 89