Rum za kolonizace

Rum se za válek užíval jako tišící prostředek pro raněné vojáky, kteří ho konzumovali. Britské námořnictvo umožňovalo podávat roztok vína a rumu svým námořníkům, aby byli pozorní při sledování případného nebezpečí u břehů Velké Británie. Také se dochovaly záznamy podávání 2 uncí rumu smíchaného s limetkovým džusem jako prevenci proti kurdějím (nedostatek vitamínu C). Tento zvyk a tradice fungovala 300 let od roku 1650.

Slavný admirál Neslon, padnuvivší v bitvě o Trafalgaru, byl uložen do sudu z rumu předtím, než byl finálně pohřben. Přání být po smrti naložen do rumové kádě měl sám admirál. Milovníci rumu se přou o tom, zda-li ona kádě byla plná či poloprázdná a v jaké značce rumu bylo jeho tělo vlastně vloženo.

Souvislost pirátů a rumů, jakožto velkých oblíbenců tohoto destilátu, není náhodná. Vznikla v době rozmachu obchodu námořní cestou – piráti, kteří loupili všechno možné, přirostly k tomuto produktu více, než ke kterémukoliv jinému.

Znáte otrocký „rumový“ trojúhelník mezi New England X Afrika X Jižní Amerika?

  1. Evropané svážejí melasu do New England, a to z Karibiku a Jižní Ameriky. Melasa, zpracovaná cukrová třtina, je základem pro výrobu rumu.
  2. Vyrobený rum jedou Evropané směnit za otroky do Afriky a zbylý rum prodají.
  3. Získaní otroci jsou odvezeni na třtinové plantáže do Karibiku a Jižní Ameriky, kde se jejím sklízením podílejí na výrobě rumu.

V 17.století měl rum takovou cenu a povědomí, že vedle zlata sloužil také jako platidlo.