Zafra

Zafra master Reserve 21 YO 0,7l

  • Výrobce:Zafra
  • Země původu:Panama
  • Barva:Jantarová
Desítky let zkušeností se v případě rumu Zafra Master Reserve 21 YO proměnily v neuvěřitelně jemnou chuť, jantarovou barvu a sladkou a bohatou vůni. Tento hnědý rum původem z Panamy je v dokonalé rovnováze, příjemně bohatý a zároveň zajímavě suchý. Vhodný i do luxusních koktejlů.
Delší popisek:

Španělské slovo Zafra označuje čas sklizně cukrové třtiny, pár posledních let je ale i synonymem pro luxusní kombinaci stařených rumů – seznamte se, Zafra Master Reserve 21 YO.

Tento tmavě hnědý rum z produkce Panamy se může pochlubit přepychovou vůní, která je v dokonalém souladu s jeho chutí. Ve skleničce je cítit sladká kombinace karamelu, mléčné čokolády a hnědého cukru, pikantnost pak dodávají vanilka, skořice a hřebíček. Někde v pozadí je potom lehce cítit kůže a tabák. Vůně rumu Zafra Master Reserve 21 YO od výrobce Zafra je celkem těžká, nicméně nepatří do kategorie zemitých.

Nevyhraněná chuť a extrémní jemnost

Pokud ochutnáte, pak se na počátku dočkáte sladké chuti, na jazyku ucítíte karamel a opět trochu čokolády. Charakter chuti je dále konzistentní, postupuje horce a hřejivě dál na patro a přidávají se tóny sušeného ovoce, závěr je potom dlouhý a středně suchý.

O rumu Zafra Master Reserve 21 YO se říká, že není ani suchý, ani sladký, ani dřevitý – žádná z chutí jednoduše nedominuje. Nicméně tato „nevyhraněnost“ není na škodu. Spíše naopak.

Jeho extrémní jemnost je dána i dlouhými jednadvaceti lety zrání – ostatně jeho hlavní tvůrce Mistr Blender Francisco Fernandez, který rumům zasvětil život a postupně prošel kubánskými palírnami rumu, skotskými podniky, kde vzniká whisky, i francouzskými vinařstvími a značku Abuelo poslal do první rumové ligy, se řídí heslem „trpělivost je ctnost“ – a rumu Zafra Master Reserve 21 YO trpělivost jedině prospívá.

Jantarová barva z dubových sudů

A prospívá mu i dlouhá přítomnost v dubových sudech, ve kterých ještě předtím zrál burbon – ten rumu Zafra Master Reserve 21 YO propůjčil jantarovou barvu, která je v příjemném kontrastu s bílou etiketou s prvky v námořnické modři. Někteří označuje balení tohoto rumu za nepříliš výrazné, právě proto ale elegantní a minimalistická lahev mezi ostatními rumy vynikne.

Zafra Master Reserve 21 YO je mladý rum, ve smyslu toho, že na trhu není příliš dlouho – už za tak krátkou dobu se ale dokázal etablovat a zařadit se do vyšší třídy rumů – a není divu, když za ním stojí Francisco Fernandes s desítkami let zkušeností.

Proč právě tento rum? Rum Zafra Master Reserve 21 YO je životním dílem jednoho z nejvýznamnějších tvůrců rumů na světě. Francisco Fernandez má za sebou desítky let zkušeností. Chcete ochutnat rum od muže, který mimo jiné stál i za vzestupem rumů Abuelo? Pořiďte elegantní lahev rumu Zafra Master Reserve 21 YO!

Náš tip Mnozí se domnívají, že používat prémiové rumy do koktejlů je barbarství. Rum Zafra Master Reserve 21 YO se nicméně poměrně často objevuje třeba v koktejlu, který se nazývá „Panamská sklizeň“ – kromě již zmiňovaného rumu je jeho součástí suchý vermut a likér Maraschino.

RumXP Tasting Competition Award: Gold Beverage Testing Institute Rating: 95 Findthebest.com Smart Rating: 85