Guantanamera

Guantanamera Añejo 10

  • Výrobce:Guantanamera
  • Země původu:Dominikánská republika
Vyspělý a důstojný zástupce desetiletých rumů. Guantanamera Añejo 10 má v chuti i vůni cítit staré dubové dřevo a patří k tajným tipům těch, kteří rumům rozumějí. Vyzkoušejte rum, jehož název inspirovala slavná kubánská píseň!
Delší popisek:

„Yo soy un hombre sincero, de donde crece la palma…“ Právě těmito slovy začíná asi nejslavnější kubánská píseň – Guantanamera, která se v roce 1966 stala celosvětovým hitem. Rum Guantanamera Añejo 10 zatím není celosvětově slavný. Nicméně dostal od svých výrobců název, který upomíná právě na Kubu, na zemi, ze které rodinný podnik Olliver&Oliver pochází – ač funguje v Dominikánské republice.

Dubové dřevo – v chuti i vůni

Rum Guantanamera Añejo 10 má zlatohnědou barvu, ke které pěkně ladí zlatočerná etiketa lahve. V jeho barvě se jednoznačně odráží deset let v dubových sudech a to samé je cítit i v chuti a také ve vůni. Kromě dřeva je pak ve vůni tohoto rumu cítit i vanilka a pražená zrna. Nad vším má ale navrch staré dubové dřevo.

I chuťově je dominikánský rum Guantanamera Añejo 10 vyspělým a důstojným zástupcem značky Guantanamera a vůbec celého rumového podniku Oliver&Oliver. V chuti jsou cítit dřevité tóny od prvního do posledního doušku. Celkově je pak jeho chuť suchá a velmi jemná, vyvážená a přetrvávající. Mnozí se dokonce nebojí tvrdit, že chuťově je tento rum podobný koňaku.

Čistý, nebo v koktejlu? Názor se různí

Co se týká způsobu popíjení, pak se rumoví znalci neshodují. Někteří ho označují za rum, který by se měl pít jedině čistý a jedině z baňaté sklenky, ve které mají chuť a vůně dostatek prostoru, aby se rozvinuly. Jiní pak říkají, že je perfektním rumem do koktejlů.

Pro co se nakonec rozhodnete, je jen na vás. Ostatně celkem příjemná cena, vybízí k tomu, abyste s tímto rumem experimentovali.

Tajný tip rumových znalců

Rum Guantanamera Añejo 10 není v Evropě příliš rozšířený, pokud na něj ale někde narazíte, pak není důvod se ho bát. Pochází totiž ze stejného podniku jako rumy Cubaney nebo Quorhum. Značka Oliver &Oliver je zárukou kvality.

Mimochodem – značku Guantanamera mají i luxusní doutníky, které se vyrábějí na Floridě. A rozhodně není špatný nápad, zapálit si k rumu Guantanamera doutník stejného jména.

Proč právě tento rumProtože je to skvělý a vyzrálý desetiletý rum, který zatím ještě pořád patří spíše mezi „tajné tipy rumových znalců“. Není nijak výrazně rozšířený, ale postupně si nachází cestu do rumových skříněk..

Náš tipPři pročítání internetových recenzí můžete velmi často narazit na tvrzení, že rum Guantanamera Añejo 10 obsahuje pouhých třicet procent alkoholu. Není to ale pravda, alkoholu je tam o rovných osm procent více, proto při jeho popíjení nečekejte slabou chuť, ale naopak sílu jako u většiny ostatních rumů..