El dorado

El Dorado Spice 0,7l

  • Výrobce:El dorado
  • Země původu:Guyana
Svůdná vůně vanilky a pikantní chuť skořice. K tomu kapka svěžesti citrusů – to je El Dorado Spiced Rum, kořeněný rum, který je ideální volbou do prvotřídních koktejlů i na „běžné“ popíjení na ledu. Kombinace výborných rumů a přírodního koření v jedné lahvi.
Delší popisek:

El Dorado – to je původně označení pro legendární město zlata. Milovníci rumů ale vědí, že El Dorado označuje i jiné zlato – tekuté zlato v lahvi, rumy z jihoamerické republiky Guyana, do jejichž rodiny patří i kořeněný zlatý El Dorado Spiced Rum.

Od vanilky, přes skořici k citrusům

Kořeněný El Dorado Spiced Rum je dokonale vyváženou kombinací různě starých rumů, jež produkuje destilérka Demerara, a přírodního koření a jeho nezaměnitelného aroma. Vůni tohoto rumu dominuje pikantní skořice se sladkou vanilkou a svěžími nakyslými tóny citrusů, zejména pomeranče.

Chuť, která vás polechtá na jazyku, je na počátku totožná s vůní – dominuje jí skořice s vanilkou a citrusy, jež po chvíli získávají navrch. Rum El Dorado Spiced Rum není příliš sladký, spíše naopak – příjemně nakyslý a odkazující na pomeranče, mandarinky a grapefruity. Až v závěru se přidává chuť kokosu, jež protáhne závěr do nasládlé tečky.

To nejlepší do koktejlů od roku 1670

El Dorado Spiced Rum, který je vhodný jak k popíjení na kostkách ledu, tak v nejrůznějších koktejlech, je blendovaný z různě stařených rumů Demerara, jež zrají v použitých sudech od whisky a burbonu „pod vlajkou“ destilérky Demerara, která je vlastně jedinou destilérkou v celé Guyaně. Nicméně má úctyhodnou historii, jež sahá až do roku 1670.

Cukrová třtina se ale na úrodných březích řeky Demerara pěstovala už od roku 1640, kdy ji zde poprvé nasadili evropští kolonizátoři. Ten největší boom pak celá oblast zaznamenala v v 17. a zejména v 18. století, kdy tu fungovalo více než 200 plantáží s cukrovou třtinou, z níž se kromě cukru vyráběl destilací fermentované melasy právě rum.

A ten se tu vlastně vyrábí dodnes. Dobrou zprávou pak je, že se Demerara stala ochrannou známkou. Pokud tedy pořídíte rum značky El Dorado – včetně rumu El Dorado Spiced, který je ve vysoké elegantní lahvi s černým štítkem – máte jistotu, že jde o rum, jež byl skutečně vyroben tady – a to od prvního stvolu cukrové třtiny po poslední kapku, jež byla stočena právě do té vaší lahve.

Proč právě tento rum Chcete-li vyzkoušet něco opravdu netradičního, vsaďte na speciální kořeněný rum El Dorado – snoubí se v něm jednak mistrovství blendování různě starých rumů a pak také chuť koření. Nejde o obyčejný „ochucený“ rum, tady byla chuť pečlivě vytvořena pomocí sofistikovaných kombinací.

Náš tip El Dorado Spiced Rum zahřeje sám o sobě, mnohem víc ale v koktejlu Spiced Toddy. Smíchejte 50 ml tohoto rumu, 25 ml citronové šťávy, 10 ml medu a ve sklenici zalijte horkou vodou. Pak už zbývá jen míchat, než se med rozpustí a dozdobit plátkem pomeranče s napíchanými hřebíčky.

2006 - Silver Medal International Wine & Spirit Competition, London