El dorado

El Dorado Rum 8 YO

  • Výrobce:El dorado
  • Země původu:Guyana
Vychutnejte si rum, který patří k nejčerstvějším přírůstkům rodiny Demerara. Hnědý rum El Dorado 8 Years Old je skvělým blendem různě destilovaných rumů, ideálním pro samostatné popíjení i do koktejlů. Vsadit na rum s plachetnicí ve znaku znamená vsadit na kvalitu! Benjamínci jsou obvykle hýčkaní ze všech stran. A platí to i pro rum El Dorado 8 Years Old, který je zatím tím úplně nejnovějším v rodině rumů El Dorado z Guyany. Hýčkání si tento rumový kousek ale rozhodně zaslouží, chutná totiž výborně a ocenění sbírá jako na běžícím pásu.
Delší popisek:

Vůně dřevitá, chuť výrazná tak akorát

Osmiletý hnědý rum od destilérky Demerara má proti světlu krásnou mahagonovou barvu, o trochu tmavší, než jakou má jeho pětiletý sourozenec. Vůně je výrazná, ihned po otevření lahve ucítíte spálené dřevo, vanilku, koření, ale i příjemnou zemitost.

A chuť? Těžší než u pětiletého blendu stejné značky, ale rozhodně příjemná. Na patře ucítíte horkou a sladkou melasu, koření, šťavnaté ovoce a snad i kávu. Po polknutí pak v ústech dlouho zůstává jemný a lehce sladký pocit se stopami dřeva a karamelu.

Tajemný poměr různě destilovaných rumů

Hnědý rum El Dorado 8 YO je další ukázkou mistrovství mísení rumů v podání destilérky Demerara. V lahvi se sešly rumy, které osm let zrály v dubových sudech po whisky a bourbonu a ještě předtím byly destilované několika různými způsoby. A právě tajemný poměr jednotlivých rumů dává tomuto rumu nezaměnitelnou chuť.

Kterou mimochodem znalci ocenili i na několika přehlídkách. Z přehlídky International Wine & Spirit si osmiletý rum Demerara přivezl už několik medailí. Ta nejaktuálnější z roku 2014 je stříbrná. Mnoho lepších osmiletých rumů neexistuje.

El Dorado 8 YO je navíc až neuvěřitelně universální. Skvěle se hodí do koktejlů – znalci doporučují vyzkoušet ho třeba do mojita – ale neurazí ani ve sklence s kostkou ledu. Až někdy budete tento rum hledat mezi ostatními, pátrejte po skleněné lahvi, která má tvar obrácené kapky. Etiketa je potom černá se zlatými prvky a obsah lahve příjemně hnědý a vybízející k ochutnání.

Proč právě tento rumProtože je zlatou střední cestou mezi lehkým pětiletým rumem El Dorado a v chuti těžším El Dorado dvanáctiletým rumem. Prostě skvělým společníkem, když si chcete večer užít v klidu a se sklenkou něčeho dobrého v ruce.

Náš tipStejně jako pro své další El Dorado rumy má destilérka Demerara i pro tento speciální recept na koktejl. Smíchejte 15 ml suchého vermutu se stejným množstvím červeného vermutu, přidejte 50 ml osmiletého rumu El Dorado a pár kapek bitteru. Vše pak nalijte do sklenky plné kostek ledu a dozdobte spirálkou z pomerančové kůry. Gratulujeme, váš koktejl Manhattan je hotov!