El dorado

El Dorado Rum 5 YO

  • Výrobce:El dorado
  • Země původu:Guyana
Pětiletý rum, který se ale tváří jako rum výrazně starší. Takový je El Dorado 5 Years Old. Skvostný blend pětiletých rumů, který má na svědomí destilérka Demerara, je výjimečně universální a v chuti tak akorát jemný. Skvěle si rozumí s koktejly! Tenhle rum klame tělem, respektive svým věkem. Zlatý rum El Dorado je sice „jen“ pětiletý, znalci jeho chuť nicméně hodnotí jako výrazně vyspělejší a komplexnější. Master Blender tohoto podniku tak opět odvedl skvělou práci…
Delší popisek:

Ani jemný, ani silný – prostě tak akorát!

Rum El Dorado je nejen potěšením pro chuťové pohárky, ale i pastvou pro oči. Jeho barva osciluje mezi zlatou a jantarovou a v jasném světle vytváří krásné odlesky. Vůně je pak harmonickou souhrou silných mladých tónů a smyslné, měkké a sladké vanilky. Rozhodně ji nechte rozvinout!

V chuti pak mezi sebou o pozornost degustujícího soutěží tóny karamelu, jemná chuť kokosu, tóny koření a trochu ovoce. Výsledkem tohoto souboje je nicméně příjemná souhra v dlouhém a horkém závěru. Na svůj věk je pětiletý rum El Dorado opravdu neuvěřitelně vyspělý a komplexní. Není příliš jemný, ani příliš silný, prostě tak akorát. Zároveň je výjimečně universální – vychutnáte si ho jak na kostkách ledu, tak jako součást koktejlů a long drinků.

Několikanásobný medailista

Destilérka Demerara při jeho výrobě blendovala pětileté rumy, které zrály v sudech po whisky a po bourbonu, a dala si na tom opravdu záležet. Ostatně důkazem mohou být i dvě zlaté medaile z rumových přehlídek z let 2008 a 2009. Z roku 2007 má pak tento rum na svém kontě stříbrnou medaili.

Pokud se pro tento rum rozhodnete, pak v obchodě hledejte lahev s těžkým dnem a ve tvaru obrácené kapky. Etiketa bude stejně jantarová jako barva tohoto rumu a samozřejmě na ní bude pro rumy El Dorado tak typická plachetnice. A existuje i druhá verze štítku – která je světlounce béžová, v efektním kontrastu s jantarovým nápojem uvnitř. Pokud na ni narazíte, nebojte se a klidně ji pořiďte. Nápoj uvnitř totiž bude stejně kvalitní.

Proč právě tento rumProtože za jeho vznikem stojí destilérka Demerara, podnik s více než třísetletou tradicí, který je označovaný za nejvýznamnějšího dovozce karibských rumů do Evropy

Náš tipUmíchejte si ze zlatého rumu El Dorado 5 Years Old koktejl, který se jmenuje Demerara Swizzle. Stačí smíchat 50 ml tohoto rumu, 25 ml čerstvě vymačkané limetkové šťávy, 30 ml ananasového džusu a 10 ml cukrového sirupu. Výsledný nápoj pak nalijte do highball sklenice plné ledové tříště a dozdobte plátkem limetky. Hotovo!