El dorado

El Dorado 15 YO 0,7l

  • Výrobce:El dorado
  • Země původu:Guyana
Skvostný blend až pětadvacet let starých rumů. Ne nadarmo získal hnědý rum El Dorado 15 YO Special Reserve z Guyany několikrát po sobě titul nejlepšího rumu planety. Občas se mu přezdívá tekuté zlato a ve světě je pojmem. Udělejte z něj vlajkovou loď své rumové sbírky!
Delší popisek:

Říká se o něm, že stačí jediný doušek, aby se do něj člověk zamiloval. Jde o jeden z těch opravdu „velkých“ rumů, které jsou chloubou každé rumové sbírky a jejichž majitelé je s úctou každé návštěvě pyšně ukazují. Seznamte se, hnědý rum El Dorado 15 YO Special Reserve.

V chuti se snoubí exotika se zemitostí

V tmavě hnědé, mahagonové barvě tohoto rumu by se jeden utopil. A stejně tak v hlubokých tónech jeho unikátní vůně. Rum El Dorado 15 YO Special Reserve voní mírně exoticky, na počátku po tropickém ovoci, vanilce, exotickém koření, včetně lehce štiplavého zázvoru a nasládlém kokosu. Po chvíli nos rozezná i určitou zemitost, jež je dána stářím rumu.

Hned první doušek pak potvrzuje velikost tohoto rumu, který vzniká v Guyaně. Jeho chuť je jemná, dokonale vyvážená a odráží se v ní celoživotní mistrovství Master Blenderů, kteří se starají o značku rumů El Dorado. Na jazyku jsou velmi decentně cítit vanilka a karamel, zároveň se ale téměř okamžitě rozvíjejí tóny dřeva a kouře, později se přidává ještě lékořice a tabák, závěr je dlouhý a sušší.

Zemité tóny v chuti i vůni pak jednoznačně odkazují k tomu, že rum El Dorado 15 YO Special Reserve je perfektním blendem rumů, které jsou staré až pětadvacet let. Každý z nich navíc vznikal v jiném destilačním zařízení.

Tajemství destilace a blendování

Destilérka Demerara, jejíž historie sahá až do 17. století, své rumy vyrábí v devíti odlišných destilačních zařízeních – každé dá rumu jedinečné vlastnosti, které se pak ještě tříbí zráním v dubových sudech po burbonu. A jen ta správná kombinace vybraných rumů dá vzniknout rumu El Dorado 15 YO Special Reserve.

Rum El Dorado 15 YO Special Reserve se dočkal několika významných ocenění a ve světě je považovaný za špičku mezi patnáctiletými blendovanými rumy, jež své konkurenty nechává daleko za sebou. V Česku zatím takovou popularitu nemá.

Mimochodem – zajímavý je i jeho obal. Lahev, ve které je rum dodávaný, je prý kopií skleněných ručně vyráběných lahví, jež si na plantáže s cukrovou třtinou přinášeli jejich majitelé při pravidelných kontrolách. Tehdy ale jejich náplní bývala voda, zatímco dnes je to tekuté zlato – rum El Dorado 15 YO Special Reserve.

Proč právě tento rum Hnědý rum El Dorado 15 YO získal několikrát po sobě titul nejlepšího rumu světa a jde o jeden z nejlepších velkých klasických rumů z karibské oblasti. Unikátní chuť podobná jemnému koňaku – ne nadarmo je ve světě pojmem.

Náš tip Vyzkoušejte i další rum El Dorado z produkce destilérky Demerara – dvanáctiletý rum El Dorado je „mladší“ sice jen o tři roky, chuťově ho ale dělí mnohem víc. Jde tak o zajímavý exkurz do tajemství blendování těchto rumů z Guyany.

Gold Medal 2008 Ministry of Rum Tasting Competition 2003 International Wine & Spirit Competition of London Gold Medal 2002 International Rum Festival Gold Award- Super Premium Category