El dorado

El Dorado 12 YO 0,7l

  • Výrobce:El dorado
  • Země původu:Guyana
Sedm titulů nejlepšího rumu ve své kategorii – to už je pořádně pádný argument pro koupi rumu El Dorado 12 YO. Přidejte k tomu příjemně nasládlou chuť, barvu oříšků a renomé, které si v posledních letech buduje destilérka Demerara. Investice do této lahve se vyplatí!
Delší popisek:

Rum El Dorado 12 YO byl podle slov svého výrobce tvořený s jediným cílem – být nejlepším rumem ve své třídě. A zdá se, že se to destilérce Demerara celkem daří. V posledních deseti letech posbíral dvanáctiletý rum El Dorado ve své kategorii v soutěžní přehlídce karibských rumů hned sedmkrát první místo.

Méně dřevitosti, více sladkosti

Barva tohoto rumu, jež se ukrývá v baňaté nízké lahvi s béžovým štítkem s červenými prvky, je oříškově hnědá. Vůně je potom nasycená dlouhými roky, jež rumy, z nichž je El Dorado 12 YO blendovaný, strávily v použitých dubových sudech. Dýchne na vás věkovitost (ale menší než v případě rumů El Dorado 15 YO a 21 YO), po ní sladkost melasy, jemnost čokolády, pikantnost koření a ořechy.

V chuti je jednoznačně méně dřevitosti a více sladkosti než v případě starších sourozenců tohoto rumu. První ochutnání odhaluje těžkou a sladkou chuť s trochou tropického ovoce a koření, chuť, která je konzistentní od začátku až do samého konce, jež je táhle sladký.

Devět způsobů destilace = stovky chutí

Specialitou destilérky Demerara z jihoamerického státu Guyana je rovných devět způsobů destilace, jimiž vyrábějí své rumy. Každý destilační postup pak dává vytvořenému rumu jinou specifickou chuť – a jejich blendováním a stařením pak vznikají rumy, jež jsou od sebe věkem vzdáleny jen pár let, ale chuťově jsou zcela rozdílné.

Pokud sháníte rum El Dorado 12 YO, pak vězte, že je ho možné objevit ještě pod názvem King of Diamond, který prý údajně odkazuje právě ke způsobu, jakým byl vydestilován, blendován a stařen.

Rum El Dorado 12 YO výborně chutná jednak na ledu, je ale i impozantní součástí koktejlů, ač to pro takto staré rumy už není příliš typické. Takže pokud chcete dostat za své peníze opravdu to nejlepší – sáhněte právě po nízké lahvi s typickým vyobrazením korábu.

Proč právě tento rumEl Dorado 12 YO je sladší a kořeněnější, než rumy El Dorado o stáří patnácti a jednadvaceti let. Vsaďte na něj tedy tehdy, když máte raději sladší a méně věkovité chutě. A nebojte se toho, že by chuť tohoto rumu nebyla, na rozdíl od jeho starších sourozenců, propracovaná – je komplexní a delší zrání už by na ní nic nezměnilo.

Náš tip Destilérka Demerara k tomuto rumu uvádí koktejl zvaný Treacle neboli Melasa. Jak na něj? Na kostky ledu nalijte 5 ml cukrového sirupu, dobře promíchejte aEl Dorado 12 YO 0,7l - hnědý přidejte 50 ml rumu El Dorado 12 YO, opět promíchejte, přilijte zhruba 40 ml jablečné šťávy a dozdobte koktejlovými třešinkami a pomerančovou kůrou.

Gold Medal 2007 Ministry of Rum Tasting Competition 2011 Gold Medal & Best in its Class International Wine & Spirit Competition, London