Cubanacán

Cubanacán Reserva Familiar 12 Años Solera

  • Výrobce:Cubanacán
  • Země původu:Dominikánská republika
Kapka šťávy z hroznů Pedro Ximénez a spousta pečlivé práce při mísení a staření. To je základ dvanáctiletého rumu Cubanacán Reserva Familiar, aktuálního lídra nové dominikánské značky Cubanacán.
Delší popisek:

Když se o něčem říká, že to zraje jako víno, obvykle tím myslíme, že stárnutím daná věc získává na kvalitě. Nicméně by se stejně dobře dalo říkat „Zraje jako rum“ – vždyť čím je rum značky Cubanacán starší, tím je lepší – důkazem budiž hnědý rum Cubanacán Reserva Familiar 12 Años Solera.

Zlatohnědý a polosladký

Dvanáctiletý Cubanacán Reserva Familiar je polosladký rum, jeden z mnoha, které vyrábí rodinný podnik Oliver &Oliver z Dominikánské republiky. Nicméně říci o každém z rumů z této produkce „jeden z mnoha“ je nepřesné. Každý je totiž unikátní originál.

Cubanacán Reserva Familiar 12 Años Solera má zlatohnědou barvu. Takovou jakou mívají zlaté šperky, když je člověk někde zapomene a nechá dlouho ležet. A je logicky tmavší než jeho “kolega” Cubanacán Orangerie. Vůně je poměrně silná a výrazná. Po otevření je z lahve cítit ušlechtilé dřevo, ale i vanilka a sladkost třtinového cukru.

Suchý, ale vyvážený a harmonický

Chuť je ušlechtilá a na jazyku a patře ji budete mít ještě dlouho poté, co polknete doušek. Rum Cubanacán Reserva Familiar 12 Años Solera je výrazně suchý a cítit v něm jsou jemné nuance dubu a pak i ořechy. Je harmonický a perfektně vyvážený. I proto je dobré ho vychutnávat samotný, nebo maximálně s pár kostkami ledu a nemíchat ho s ničím jiným, aby neutrpěla jeho specifická chuť.

Té je dosaženo jednak dvanáctiletým zráním v solera systému (mimochodem, věděli jste, že jde o metodu, která byla původně určena pro míchání a skladování sherry?) a pak také tím, že je do finální rumové směsi přidáno trochu šťávy z hroznů Pedro Ximénez.

Kdo ví, třeba se stane legendou…

Etiketa rumu Cubanacán Reserva Familiar 12 Años Solera je výrazně zdobená a evokuje dojem opravdu exkluzivního rumu. Nicméně nenechte se mýlit – značka Cubanacán zatím není na trhu nijak výrazně dlouho. Ale na druhou stranu je pravda, že právě dvanáctiletý rum Cubanacán Reserva Familiar je její vlajkovou lodí a pořídit si ho je tak trochu malé dobrodružství.

Proč ? Protože z některých rumů z malých edic se v průběhu let stanou opravdové skvosty. A vy budeme moci říkat: “Byl jsem u toho, když se začínala psát jeho historie!”

Proč právě tento rum Dvanáctiletý Cubanacán Reserva Familiar je rum, jehož nejstarší část strávila v sudech dvanáct let. Pro někoho to možná není dostatečně dlouho, nicméně vězte, že tento rum má všechny charakterové vlastnosti, které člověk čeká od zralého rumu.

Náš tip Říkáte si, že nápis „12 Años“ je sice pěkný, ale „bůhví, jak to se stářím tohoto rumu je“? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Legislativa v Dominikánské republice hovoří o tom, že rumu, podle kterého dostávají rumy své přívlastky, musí být ve výsledné rumové směsi v lahvi minimálně patnáct procent. V tomto rumu je tedy minimálně 15 procent objemu zastoupeno dvanáctiletým rumem.