Cubaney

Cubaney Selecto 18 Años Solera

  • Výrobce:Cubaney
  • Země původu:Dominikánská republika
Rumová elegance a vytříbenost ukrytá ve vysoké lahvi s logem Oliver&Oliver. To je rum Cubaney Selecto 18 Años Solera, rum, který stál na počátku rumové značky Cubaney. A nutno říci, že její laťku kvality nastavil opravdu vysoko!
Delší popisek:

Název Cubaney troche mate. Neznamená to totiž, že byly rumy této značky vyrobené na Kubě, ale fakt, že se při jejich výrobě uplatnily ty nejlepší kubánské metody. Ostatně rodina Oliverů, která stojí za tímto výjimečným rumem, o nich musí vědět úplně všechno. Do Dominikánské republiky, odkud rum Cubaney Selecto 18 Años Solera pochází, totiž přišla právě z Kuby.

Svádivá barva a pak lehce ostýchavá chuť

Barva rumu Cubaney Selecto 18 Años Solera je atraktivní, dráždivá a svádivá. Tmavě červená tekutina svádí k ochutnání. Stejně tak vůně, ve které se mísí šťavnatá ovocnost s tóny dubu, jež jsou typické pro rumy, které zrají delší dobu.

V chuti je rum Cubaney Selecto 18 Años Solera silný, ale dokonale vyvážený. Nicméně platí, že při jeho ochutnávání nesmíte být netrpěliví. To nejlepší se totiž na jazyku nerozlije hned, ale musíte tomuto rumu dát pár vteřin času. Pak ucítíte karamel s vanilkou, jež se velmi jemně a decentně mísí s chutí dubového dřeva. Rum Cubaney Selecto 18 Años Solera je elegantní a delikátní, aniž by byl přehnaně sladký.

Osmnáct let zrání a péče

Cubaney Selecto vznikal solera metodou a některé z rumů v této rumové směsi strávily v sudech po americkém burbonu a francouzských vinařských sudech i osmnáct let. Během nich se rumu dostávalo maximální péče od mistrů rumu, což se logicky promítá i v jeho vytříbené chuti.

Mimochodem – poprvé se tento rum na trhu objevil v roce 1991 a de facto ustanovil značku Cubaney. A nastavil laťku její kvality – která je dodnes pořádně vysoko a jen málokterý z rumů Cubaney ji shodí.

Pořiďte ho jako dárek!

Rum Cubaney Selecto 18 Años Solera nejčastěji pořídíte v úzké vysoké lahvi, která je vlastně poznávacím znamením pro všechny rumy z této řady – s výjimkou luxusního rumu Cubaney Centenario, jehož láhev vypadá jako luxusní flakon. Mimo to je velmi často dodávaný i dárkové kartonové krabičce. A i díky tomu je skvělým luxusním dárkem.

Proč právě tento rum Protože právě rum Cubaney Selecto 18 Años Solera na začátku 90. let 20. století položil základy edice Cubaney! Na trhu je tak už vice než dvacet let – a to už je pořádný důkaz kvality, nemyslíte?

Náš tip Způsobů jak si vychutnat tento rum je mnoho. Nicméně tím nejlepším, tím, co rum Cubaney Selecto 18 Años Solera pošle ještě o třídu výš, je podle rumových fajnšmekrů přidání několika lístků čerstvé máty přímo do sklenky… která by samozřejmě v ideálním případě měla být baňatá, aby se krásně rozvinula vůně.