Opthimus

Opthimus 18 Años

  • Výrobce:Opthimus
  • Země původu:Dominikánská republika
Už na lahvi, která je ručně číslovaná je patrná péče, kterou rum Opthimus 18 Años dostává. A to po dobu osmnácti let. Tak dlouho totiž v průměru zraje v sudech z amerického dubu. A výsledek? Fantastický! Dokonalá harmonie chutí korunovaná atraktivní vůní.
Delší popisek:

Symbolem rovnováhy ve světě akrobatů je provazochodec, ve světě kvalitních rumů je to potom Opthimus 18 Años. Co se týká chuti, neexistuje v jeho případě úkrok stranou a převaha některé z chutí. Tento hnědý rum z Dominikánské republiky je dokonale vyvážený do poslední kapky.

Jednoduchá lahev, o to zajímavější obsah

Barva rumu Opthimus 18 Años v jednoduché lahvi s typickým ručně popsaným štítkem je tmavě červenohnědá a pokud skrze něj projdou sluneční paprsky, pak člověk může pozorovat netradiční fialové akcenty.

Jeho vůně je potom atraktivní, ovocná, s tóny ořechů a skořice, zároveň ale s jasnou přítomností dubové dřevitosti, jež připomíná, že tato směs rumů, jež zrály v solera systému, strávila v sudech z amerického dubu v průměru osmnáct let.

Chuť rumu Opthimus 18 Años je jemná, delikátní a bez toho, aby byla výrazněji sladká. Zároveň si ale – pro někoho možná překvapivě – tento osmnáctiletý rum určitou míru sladkosti i přes svůj věk zachovává. V ústech je bohatý, až téměř krémový a chuťově lehce odlišný od podobně starých rumů, které jsou ale vyráběné z melasy. Rum Opthimus 18 Años byl totiž vyrobený z čisté šťávy cukrové třtiny. Některým pak tento rum prý trochu připomíná whisky.

Malé edice, ruční výroba

Opthimus 18 Años je ušlechtilý rum s patinou, takže jeho případné mísení v koktejlech, nebo bezuzdné popíjení by mělo být tabu. Toto je rum, který by si člověk měl vychutnávat pomalu a v klidu. Mimochodem – společnost Oliver&Oliver, která za vznikem tohoto rumu stojí, je pověstná tím, že většinu svých rumů produkuje jen v malých a výhradně ručně vyráběných edicích – jen tak se prý podaří udržet čistotu a hlavně kvalitu.

A ač je rum Opthimus 18 Años řazený oficiálně mezi dominikánské rumy, pak vězte, že srdce těch, kteří ho tvořili, bije v kubánském rytmu. Rodina Oliverů totiž pochází právě z Kuby, odkud v roce 1959 utekla. V 90. letech 20. století pak potomci objevili staré receptury na výrobu a staření rumů a otevřeli si podnik v Dominikánské republice.

Svou péči tady věnují zhruba třem tisícům sudů, ve kterých zraje asi 600 tisíc litrů kvalitního alkoholu – a část z nich pak končí i v lahvích se štítkem Opthimus 18 Años.

Proč právě tento rumOsmnáctiletý rum Opthimus byl dlouhé roky klenotem a vlajkovou lodí společnosti Oliver&Oliver – rozhodně ho tedy nepovažujte za zlatý střed, který neurazí, ale naopak za výborný rum, který ze špičky „sestřelily“ ještě starší a ještě lepší rumy – ač je to po ochutnání tohoto kousku téměř k neuvěření.

Náš tipPokud jste ochutnali rumy z rodiny Zacapa a jediné, co byste na nich změnili, byla na vás až moc velká sladkost, pak zbystřete. Mnozí odborníci totiž tvrdí, že rum Opthimus 18 Años je jim chuťově velmi podobný, jen trochu méně sladký. Zkuste porovnat!