Cubaney

Cubaney Elixir

  • Výrobce:Cubaney
  • Země původu:Dominikánská republika
Co vznikne, když spojíte ty nejlepší dvanáctileté rumy se sladkými hrozny odrůdy Pedro Ximénez? Lahodný hnědý rum Cubaney Elixir, který má nezaměnitelnou a tak trochu starosvětskou chuť, výraznou vůni a pověst kvalitního a chuťově unikátního nápoje. Elixír radosti a esence toho nejlepšího z Dominikánské republiky.
Delší popisek:

Přinese trochu karibského slunce do každé místnosti, kde se popíjí. V zimě prý zahřeje a v létě osvěží. A někteří o něm tak trochu poeticky hovoří jako o elixíru radosti. Seznamte se s rumem, který měl při výrobě pletky s vinnými hrozny a výsledkem je specifická chuť. S hnědým rumem Cubaney Elixir!

Má barvu třešní a voní po švestkách

Sklo vysoké a štíhlé lahve je čiré a díky tomu je velmi snadné pozorovat jeho barvu. Nicméně pojmenovat ji už je složitější. Barva rumu Cubaney Elixir osciluje mez tmavě třešňovou a mahagonovou, i s ohledem na to, jak moc se do lahve opírají sluneční paprsky.

Cubaney Elixir je výrazně aromatický. Vůně je sladká a cítit v ní můžete švestky, fíky, karamel, snad i kapku sherry, ale rozhodně dřevitost dubu a mírnou kořeněnost. Chuť je sladká a lahodná. Někteří o ní hovoří jako o lehce starosvětské. Což je logické, protože při výrobě tohoto rumu se uplatňovaly tradiční kubánské metody výroby. Ač je oficiálně z Dominikánské republiky, z produkce společnosti Oliver&Oliver.

Když má rum pletky s vínem

Rum Cubaney Elixir je směsí až dvanáctiletých rumů, které zrály v kvalitních dubových sudech solera metodou. A které, po dokončení staření, mistři rumu ještě smísili s hrozny vína Pedro Ximénez. Ty jsou nesmírně sladké – možná i proto jsou často základem pro portské víno – a svou sladkost předaly právě rumu Elixir.

Vznikl tak tmavý, sladký a perfektně vyvážený rum, jehož chuť splývá s vůní v jeden celek a příjemně hladí po patře. Mimochodem – rum má jen 34 procent alkoholu, což z jeho popíjení dělá pro mnohé ještě příjemnější zážitek.

Nemíchat! Pít čistý!

Výrazná aromatičnost a nižší podíl alkoholu ho nicméně rozhodně nepředurčují k míchání do koktejlů. Rum Cubaney Elixir je určený k popíjení v  čistém stavu, případně na několika kostkách ledu. Ostatně právě tak to doporučuje i společnost Oliver&Oliver, která je „podepsaná“ pod celou rozsáhlou řadou rumů Cubaney.

Proč právě tento rum Protože se při jeho výrobě malinko experimentovalo a má to skvělé výsledky. Smísením těch nejlepších dvanáctiletých rumů a kapky šťávy z hroznů Pedro Ximénez vznikl unikátní a jedinečný nápoj s nezaměnitelnou chutí.

Náš tip Po hnědém rumu Cubaney Elixir sáhněte, pokud máte raději sladší alkohol. Patří totiž k těm nejsladším rumům z edice Cubaney. Sladkost je ale díky přítomnosti šťávy z hroznů trochu jiná než třeba v případě Zacapa rumů, které také vynikají sladkou chutí. Určitě vyzkoušejte a nejlépe v čistém stavu!