Ron Abuelo

Ron Abuelo 30 let Centuria

  • Výrobce:Ron Abuelo
  • Země původu:Panama
Dokonalost se nedá uspěchat. S tímto mottem v roce 2011 představila největší panamská palírna Varela Hermanos rum, kterým se rozhodla s mírným zpožděním oslavit sto let od svého vzniku. Světlo světa tak spatřil naprosto unikátní třicetiletý tmavý rum Abuelo Centuria. Pomyslný vrcholek rumové pyramidy. Výš už se v umění výroby tmavého rumu jít nedá.
Delší popisek:

Třicetiletý tmavý rum z produkce Panamy, destilérky Varela Hermanos

Třicetiletý Abuelo Centuria nezapře příslušnost k rodině rumů Abuelo. Vůně je hutná a sladká. Je cítit po dubovém dřevě, po dlouhých rocích zrání, po vanilce a karamelu a někde v pozadí člověk cítí koření. Chuť v prvních sekundách koresponduje s vůní, pak se rozvine a stane se sladkou, těžkou a hlubokou. Dozvuk je chuťově suchý, dlouhotrvající a s nádechem karamelu.

Desítky let toho nejlepšího zrání

Ron Abuelo Centuria vznikl citlivým smísením rumů, které desítky let zrály v sudech po whisky. Desetiletí zrání propůjčily rumu tmavě oříškovou barvu, kterou – stejně jako chuť a další unikátní vlastnosti – neztrácí ani po dlouhých letech díky tradičnímu systému stárnutí solera, který destilérka používá.

Finálním smísením těch nejlepších rumů z nejstarších zásob Varela Hermanos byl potom pověřený Ricardo Henríquez, jehož se mnozí po ochutnání nebojí přirovnat k umělci.

Jen pár tisíc lahví

Bohužel pro milovníky opravdu kvalitních letitých rumů – tohoto rumu vzniklo jen pár tisíc exemplářů. Těžké a robustní lahve se silným dnem, mosaznou pečetí na hrdle a tradičním korkovým uzávěrem, jsou tak v osobních barech střeženy jako drahocenný poklad, a rum Abuelo Centuria se ochutnává jen při opravdu výjimečných příležitostech.

Proč právě této rum? Abuelo Centruria je skvostem a vrcholem mezi tmavými rumy. Jeho cena není zanedbatelná, na druhou stranu budete po jeho zakoupení vlastnit opravdový poklad – do volného prodeje šlo totiž na celém světě jen tři tisíce lahví.

Náš tip Láhev tohoto rumu je ukryta v luxusní dřevěné dárkové krabici, která je jemně broušená a sama o sobě je kusem umění. Přemýšlíte-li tedy o luxusním dárku, který bude elegantní a designově vyvedený, vsaďte právě na Abuelo Centuria.

The 2011 International Review of Spirits – Platinum Medal The Best New Rum 2011 Beverage Testing Institute Rating: 96 World Spirits Competition 2010 Double Gold!