Santa Teresa

Santa Teresa Selecto 0,7l

  • Výrobce:Santa Teresa
  • Země původu:Venezuela
Milujete aroma vanilky? Pak pro vás není jiná volba než rum Santa Teresa Selecto. Tento kousek z Venezuely je skutečně lehce vanilkový – jak ve vůni, tak v chuti. Udělejte z mojita tak trochu jiný koktejl a obohaťte svůj domácí bar o nepříliš známý kousek.
Delší popisek:

„Chceme vyrábět nejlepší prémiové rumy na světě!“ hlásá na svých webových stránkách destilérka Santa Teresa z Venezuely. A na cestu za světovým úspěchem nevykročila vůbec špatně – vždyť má v nabídce po vanilce až odvážně chutnající hnědý rum Santa Teresa Selecto.

Když rum chutná po vanilce…

Barva nápoje v jednoduché a zároveň elegantní vysoké lahvi je jantarová až hnědá. Vůně je potom jemně vanilková s tóny tmavého zkaramelizovaného cukru a trochou dřeva.

Chuť pak na počátku kopíruje vůni. Na jazyku se dočkáte sladkosti vanilky a karamelu, za kterými jsou v závěsu kouřovitost a dřevitost. Pak se připojují mírně nahořklé mandle a konec je dlouhý a sametově sladký. Rum Santa Teresa Selecto je universální nápoj, v chuti robustní a zároveň komplexní – je výborný na kostkách ledu, ale i v koktejlových kombinacích.

Rum Santa Teresa Selecto vznikl kombinací lehkých i těžkých rumů, které zrály v dubových sudech po whisky a burbonu až deset let. Mimochodem – právě zrání v sudech dalo tomuto nápoji charakteristickou jantarovou barvu.

Destilérka Santa Teresa – dvě stě let zkušeností

Poprvé se rum Santa Teresa Selecto na trhu objevil už v roce 1983 a výrobce o něm tvrdí, že se v jeho barvě, vůni i chuti promítá dvě stě let zkušeností. Destilérka Santa Teresa totiž vznikla už v roce 1796, a je tak nejstarší licencovanou a stále fungující destilérkou ve Venezuele.

I přesto, že ji během války za nezávislost téměř srovnala se zemí armáda Loyalistů a ani konec 20. století nebyl nejjednodušší, destilérka Santa Teresa pokaždé vstala z popela. Dnes je dokonce možné po ikonické cestě, kterou lemují vysoké palmy, do celého areálu dorazit na exkurzi a projít se okolo plantáží s cukrovou třtinou, navštívit rumové muzeum nebo absolvovat Rumovou stezku.

Pravdou je, že cesta až na samý vrchol, který okupují jiné rumy, které máme v nabídce, bude ještě pořádně dlouhá, nicméně už teď je nákup rumu Santa Teresa Selecto sázkou na jistotu – jistotu toho, že za celkem příznivou cenu dostanete výborný rum.

Proč právě tento rum Rum Santa Teresa Selecto je kombinací klasické jemnosti, kterou oceňují fajnšmekři, s avantgardními tóny, které z něj dělají ne úplně tradiční desetiletý rum. Možná proto není v Česku příliš známý a své přátele tak můžete příjemně překvapit novou chutí.

Náš tip Mojito je nápoj, který vznikl na palubě pirátských lodí. Dnes je ale součástí každého koktejlového lístku. Vyměňte v něm ale občas klasický bílý rum za hnědý rum Santa Teresa Selecto. Sama destilérka pak na svých stránkách doporučuje vyzkoušet tento rum s tonicem.

"Silver Award" WSC 2000 Gold Medal - Dark Rum - 2006 International Sugar Cane Spirits Tasting Competition Ybor City