Cuba Libre – koktejl

Americká coca cola a kubánský rum – údajně prý spojení, které vzniklo na konci války, kde tyhle země bojovaly bok po boku. Cuba Libre. Dnes jeden z nejslavnějších rumových koktejlů světa. Možná proto, že je tak jednoduchý na přípravu, spíše ale pro skvělou chuť, ve které se mísí kyselost limetek, sladkost coly a smyslnost rumu. Tak na svobodnou Kubu!

Historie

Koktejl Cuba Libre prý vznikl v jednom z barů ve staré části Havany. Psal se rok 1900 a američtí vojáci pomáhali Kubáncům vybojovat nezávislost nad Španělskem. A po večerech se veselili právě v kubánských barech. Fausto Rodriguez pak nechal svému veliteli objednat právě netradiční mix rumu, coly a limetkové šťávy.

A podle příběhu prý během pár minut drželi sklenky s tímto nápojem v ruce i ostatní a společně křičeli: „Por Cuba Libre!“ – „Za svobodnou Kubu!“ Tenhle příběh má ale podle kritiků jeden háček – americká cola se prý na Kubu dostala až několik let poté, co tu válka proti Španělsku probíhala…

Postup jak namíchat Cuba Libre

Cuba Libre je opravdu jednoduchý nápoj, na jehož přípravě není co zkazit. Kubánští barmani dokonce tvrdí, že by se ingredience na tento nápoj neměly odměřovat, ale lít od oka. My vám ale přinášíme přesné údaje:

1. Připravte si 5 cl bílého rumu, 12 cl coca coly a 1 cl limetkové šťávy. Pak také sklenici typu highball a plátek limety na ozdobu.
2. Sklenici do půlky naplňte ledem, zalijte rumem, dolijte coca colou a na závěr vstříkněte limetkovou šťávu.
3. Dozdobte plátkem limety a rychle podávejte.

Jaký rum do Cuba Libre

Originální recept říká, že by se Cuba Libre mělo míchat s bílým rumem. Pokud ale rádi experimentujete, pak vám nabízíme tipy na rumy, které nejsou bílé, ale do Cuba Libre opravdu výborné:

  • Santa Teresa Gran Reserva – zlatý rum z Venezuely, který chutná sladce ovocně, později lehce dřevitě. Jde o směs dvou až pětiletých rumů, nicméně směs chuťově skvělou!
  • Quorhum 12 Años Solera – sladký rum, který výborně chutná jak v čistém stavu, tak v koktejlech. Ač je z Dominikánské republiky, kořeny a srdce má jednoznačně kubánské.

Jde to i jinak!

V jednoduchosti je krása, nicméně někoho může klasická kombinace coca coly s rumem nudit. Podívejte se tedy na alternativy, které tento rumový koktejl nabízí:

  • Witch Doctor – koktejl, ve kterém bílý rum nahradíte rumem tmavým a místo coca coly použijete nápoj Dr. Pepper. Limetku vynechejte úplně.
  • Cuba Pintada – smíchejte jeden díl rumu s dvěma díly sody a dvěma díly coca coly. Odlehčená verze pro ty, kteří nemají rádi přílišnou sladkost.
  • Cuba Light – držíte dietu? Pak si dejte variantu Cuba Light, tedy Cuba Libre, kde klasickou colu nahradíte variantou Coca Coly Light.
  • Cuba Campechana – opět velmi jednoduchá variace na jednoduché téma. Změňte poměr a namíchejte tento koktejl v poměru: 1 díl rumu, 1 díl sody a 1 díl coca coly.

 

Co jste o tomto koktejlu nevěděliObčas se můžete setkat s označením Bacardi&Coke, které odkazuje na nejčastěji používanou značku rumu. V anglicky mluvících zemích se objevuje výraz Free Cuba. Jde prý o nejoblíbenější koktejl mladých lidí na planetě. Kromě klasické coca coly se občas používá kola vanilková nebo cherry cola. Jeden koktejl Cuba Libre obsahuje 216 kalorií.